TYP: a1

Trójkąt Bermudzki jest niewinny - znaleziono wrak Cotopaxi

piątek, 31 stycznia 2020
Monika Frenkiel

Był uważany za jedną z ofiar Trójkąta Bermudzkiego. Właśnie udało się potwierdzić, że statek odkryty 35 lat temu u wschodnich wybrzeży Florydy, ok. 65 km od St. Augustine to zaginiony amerykański statek SS Cotopaxi.

Cotopaxi w 1925 roku wypłynął z ładunkiem węgla z Karoliny Południowej na Kubę. Po drodze rozpętała się gwałtowna burza. 1 grudnia załoga nadała SOS a potem kontakt się urwał. Po statku nie został żaden ślad – nie znaleziono wraku ani członków załogi, żywych czy martwych (na pokładzie były 32 osoby).  Ponieważ statek znajdował się w rejonie owianego złą sławą Trójkąta Bermudzkiego, natychmiast zaczęto twierdzić, że jednostka stała się kolejną jego ofiarą. Teoria była na tyle malownicza, że postanowił ją wykorzystać Steven Spielberg – w jego filmie „Bliskie spotkania trzeciego stopnia” Cotopaxi zostaje znaleziony na środku pustyni Gobi, gdzie pozostawili go przybysze z obcej planety.

Tak naprawdę wrak statku został odnaleziony już kilkadziesiąt lat temu przez ekipę specjalizującą się z podwodnych poszukiwaniach. Wtedy jednak nie udało się go zidentyfikować i naukowcy nazwali go „Wrakiem Niedźwiedzia”. Wrak był przykryty sporą ilością piasku, więc nikomu nie zależało na odkopywaniu i identyfikacji. Po raz pierwszy badania identyfikujące jednostkę przeprowadzono latem 2019 roku – porównano szczegóły budowy wraku z oryginalnymi planami SS Cotopaxi i uznano, że to ten statek.

Dopiero teraz udało się to potwierdzić, że jest to SS Cotopaxi zaginiony 95 lat temu. Dokonali tego biolog morski Michael Barnette i historyk Guy Walts.

 

Co ciekawe, miejsce spoczynku statku zgadzało się z ogólnymi koordynatami, które wytypowano na podstawie analizy archiwalnych dokumentów armatora, do którego należała jednostka, oraz firmy, która ją ubezpieczała (raporty zawierały m.in. ostatnią znaną pozycję statku i kiedy dokładnie nadano ostatnią wiadomość radiową). Wynika z tego, że Trójkąt Bermudzki i zjawiska paranormalne nie miały nic wspólnego z zaginięciem statku, a przyczyny jego zatonięcia były prozaiczne – Cotopaxi nie przetrwał wyjątkowo silnej burzy.

Przy okazało się, że część rodzin zaginionych członków załogi zarzuciła armatorowi, że statek był niezdatny do żeglugi w trudnych warunkach oceanicznych i wytoczyła mu proces.

 

Tagi: SS Cotopaxi, Trójkąt Bermudzki, wrak
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 June

W regatach Rolex Transatlantic Challenge wygrywa "Mari Cha IV".
środa, 1 czerwca 2005
Na starcie regat AZAB 83 stanął Jerzy Rakowicz na jachcie "Alices Mirror"; zajął 2 miejsce na mecie w Falmouth, a pierwsze w swojej klasie.
środa, 1 czerwca 1983
W Gdańsku odbył się chrzest "Pogorii".
niedziela, 1 czerwca 1980
Start do III Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy; tym razem wystartowało 35 zawodników. Regaty wygrał Geoffrey Williams na "Sir Thomas Lipton".
sobota, 1 czerwca 1968
Na małym jachcie "Tinkerbelle" Robert Manry rozpoczął samotny rejs z Falmouth w Stanach Zjednoczonych do Falmouth w Anglii.
wtorek, 1 czerwca 1965
Rozpoczęcie rejsu s/y "Amethyst" ze Stanleyem Jabłońskim przez Atlantyk.
sobota, 1 czerwca 1963
W Auckland kończy się rejs Erwina Webera na s/y "Farys", pierwszy samotny rejs polskiego żeglarza.
środa, 1 czerwca 1938
Na "New Bedford" z portu Chatham rozpoczęli przeprawę przez Atlantyk Thomas Crapo wraz z żoną; 22 lipca wylądowali w Newlyn w Wielkiej Brytanii.
piątek, 1 czerwca 1877