TYP: a1

Tresowane delfiny Putina

piątek, 29 kwietnia 2022
Hanka Ciężadło

Jak podaje USNI, czyli Instytut Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, Rosjanie w swojej bazie w Sewastopolu używają... tresowanych delfinów. Czy to oznaka desperacji? A może następne będą bojowe meduzy? Nic z tych rzeczy — wygląda na to, że korzystanie z pomocy zwierząt morskich do celów militarnych było od dawna planowane i jest poparte wieloletnim doświadczeniem.

Nie taki nowy pomysł

Idea wykorzystania tresowanych delfinów do celów militarnych wcale nie jest nowa – Rosjanie podejmowali takie próby już za czasów ZSRR. Co ciekawe, Amerykanie przyznają, że oni również – w ramach symetrii typowej dla czasów zimnej wojny – mieli takie pomysły. Nic zatem dziwnego, że planując napaść na Ukrainę, Rosja postanowiła sięgnąć po tę wypróbowaną, choć nieoczywistą metodę walki.

Dwa wyszkolone delfiny zostały umieszczone w specjalnych zagrodach w okolicy portu w Sewastopolu. Przywieziono je na miejsce już w lutym, a więc zaraz na początku wojny. W jakim celu? Jak twierdzą amerykańscy i brytyjscy analitycy, prawdopodobnie zwierzęta mają za zadanie ochronę rosyjskiej marynarki. Warto pamiętać, że Sewastopol jest uznawany za najważniejszą bazę Rosji na Morzu Czarnym.

Co potrafią takie delfiny?

Z całą pewnością wiele – w końcu są one zaliczane do najinteligentniejszych ssaków morskich. Zdaniem specjalistów, delfina bez trudu można nauczyć takich „sztuczek”, jak wykrywanie torped i materiałów wybuchowych, czy ostrzeganie o zbliżających się wrogich nurkach.

Ciekawostką jest, że program szkolenia delfinów wojskowych na Morzu Czarnym przechodził z rąk do rąk już dwukrotnie: był rozwijany w czasach Związku Radzieckiego, następnie po rozpadzie ZSRR został porzucony, a od 2012 roku kontynuowali go sami Ukraińcy, którzy jednak z braku funduszy planowali zamknięcie wojskowego oceanarium. Po aneksji Krymu ssaki z bazy w Sewastopolu zostały przejęte przez Rosjan.

Wiadomo, że potem Rosja miała dokupić i wyszkolić jeszcze pięć delfinów. Trudno jednak powiedzieć, czy zwierzęta służące obecnie w Sewastopolu to te tresowane przez Ukraińców, czy przez Rosjan. Warto też mieć na uwadze fakt, że delfin butlonosy potrafi przeżyć 40-50 lat, w zależności od płci i kondycji. Istnieje więc opcja, że Rosjanie dysponują obecnie zwierzętami pamiętającymi jeszcze czasy ZSRR.

Tagi: delfin, Putin, Rosja, Ukraina, Krym, wojna, ciekawostki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877