TYP: a1

Stocznia jest kobietą

czwartek, 10 marca 2016
Redakcja/MF
Stocznia Gdańska z niezwykłej perspektywy. Zwiedzający dawne tereny Stoczni Gdańskiej mogą skorzystać ze specjalnej mobilnej aplikacji opartej na relacjach kobiet zatrudnionych niegdyś w zakładzie. Użytkownicy aplikacji poznają stocznię m.in. dzięki wspomnieniom pracownic administracji, żłobka i traserni.


Dzięki nawigacji GPS i interaktywnej mapie aplikacja prowadzi użytkowników po 21 punktach na terenach postoczniowych. Na trasie znajdują się m.in. historyczna brama nr 2, Sala BHP, budynki stoczniowej dyrekcji, dawnych warsztatów szkolnych, pochylnie, miejsca po nieistniejącym szpitalu, stołówce, żłobku i domu kultury a także hale produkcyjne - miejsca ważne dla funkcjonowania stoczni, ale też dla pracujących w niej kobiet.

Trasa ma 21 punktów - to nawiązanie do 21 postulatów sierpniowych. W każdym użytkownicy aplikacji mogli posłuchać opowieści dawnych pracownic stoczni dotyczących danego miejsca czy obiektu. Aplikacja dostarcza też podstawowych informacje o danym budynku oraz zdjęcia, dzięki którym można obejrzeć nieistniejące już budynki czy konkretne miejsce w przeszłości. Znajdziemy w aplikacji również dział historyczny, dzięki któremu poznamy rolę kobiet w gdańskich stoczniach począwszy od połowy XIX wieku.

Premiera polskojęzycznej wersji aplikacji na platformę Android odbyła się 8 marca. Całość dostosowano do potrzeb osób niedowidzących. Pod koniec marca powstanie wersja iOS oraz tłumaczenie angielskie.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 September

Zmarł Dariusz Bogucki, konstruktor statków i jachtu "Gedania", kapitan jachtowy, uczestnik wielu wypraw oceanicznych i polarnych, pod żaglami opłynął Horn i dotarł za oba kręgi polarne. Był również znanym publicystą i pisarzem; m.in. autorem książek - "Is
niedziela, 22 września 2002
Na jachcie "Neo Vent" z Trinite-sur-Mer drogą na zachód wyruszył w okołoziemski rejs Pierre Auboiroux; podróż zakończył 29.08.1966 r., a trasa wiodła przez Atlantyk, Panamę, Markizy, Cieśninę Torresa, Indie, Suez i Saint Tropez.
wtorek, 22 września 1964
Zagłada żaglowca "Teaping"; zbudowany w 1863 r., był jednym z pierwszych kliprów kompozytowych, regularnie brał udział w Tea Races (1856-1871).
piątek, 22 września 1871