TYP: a1

Stocznia jest kobietą

czwartek, 10 marca 2016
Redakcja/MF
Stocznia Gdańska z niezwykłej perspektywy. Zwiedzający dawne tereny Stoczni Gdańskiej mogą skorzystać ze specjalnej mobilnej aplikacji opartej na relacjach kobiet zatrudnionych niegdyś w zakładzie. Użytkownicy aplikacji poznają stocznię m.in. dzięki wspomnieniom pracownic administracji, żłobka i traserni.


Dzięki nawigacji GPS i interaktywnej mapie aplikacja prowadzi użytkowników po 21 punktach na terenach postoczniowych. Na trasie znajdują się m.in. historyczna brama nr 2, Sala BHP, budynki stoczniowej dyrekcji, dawnych warsztatów szkolnych, pochylnie, miejsca po nieistniejącym szpitalu, stołówce, żłobku i domu kultury a także hale produkcyjne - miejsca ważne dla funkcjonowania stoczni, ale też dla pracujących w niej kobiet.

Trasa ma 21 punktów - to nawiązanie do 21 postulatów sierpniowych. W każdym użytkownicy aplikacji mogli posłuchać opowieści dawnych pracownic stoczni dotyczących danego miejsca czy obiektu. Aplikacja dostarcza też podstawowych informacje o danym budynku oraz zdjęcia, dzięki którym można obejrzeć nieistniejące już budynki czy konkretne miejsce w przeszłości. Znajdziemy w aplikacji również dział historyczny, dzięki któremu poznamy rolę kobiet w gdańskich stoczniach począwszy od połowy XIX wieku.

Premiera polskojęzycznej wersji aplikacji na platformę Android odbyła się 8 marca. Całość dostosowano do potrzeb osób niedowidzących. Pod koniec marca powstanie wersja iOS oraz tłumaczenie angielskie.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 July

Do Odessy dopływa z Gdańska "Velet" pod dowództwem Henryka Wolskiego.
środa, 5 lipca 2006
W Gdańsku rozpoczęła się kolejna edycja Operacji Żagiel, święto żagli i regaty organizowane przez The International Sail Training Association.
środa, 5 lipca 2000
W Gdańsku na Motławie gościł jeden z największych żeglarzy świata Eric Tabarly na pokładzie "Pen Duick II".
sobota, 5 lipca 1997
Zmarł Józef Marczewski, wieloletni działacz żeglarski, członek honorowy PZŻ.
niedziela, 5 lipca 1992
Powrócił z rejsu dookoła świata jacht "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem.
sobota, 5 lipca 1986
Samotny rejs przez Cieśniny Duńskie na "Eurosie" odbył Aleksander Kaszowski; w czasie rejsu przebyto 800 mil w ciągu 10 dni.
poniedziałek, 5 lipca 1971
Alec Rose powrócił do Portsmouth po rejsie dookoła świata na s/y "Lively Lady".
piątek, 5 lipca 1968
Na jachcie "Thetys" w Nowym Jorku zakończył rejs Krzysztof Grabowski (start z Tangeru 12 kwietnia); był to pierwszy powojenny atlantycki rejs polskiego żeglarza.
niedziela, 5 lipca 1959
Urodził się Andrzej Zawieja, olimpijczyk w klasie Finn (1968 r.), wielokrotny mistrz Polski w tej klasie, trener żeglarski.
piątek, 5 lipca 1940