TYP: a1

Rząd zgłosił propozycje do Planu Junckera

czwartek, 23 czerwca 2016
Redakcja/MF
Ministerstwo Rozwoju przedstawiło listę potencjalnych rządowych inwestycji, które będą ubiegać się o wsparcie z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFIS) – finansowego filaru Planu Junckera. Wśród nich znajdują się projekty dotyczące transportu morskiego i żeglugi śródlądowej.Lista powstała w wyniku konsultacji pomiędzy Ministerstwem Rozwoju, które jest koordynatorem wsparcia EFIS w Polsce, a pozostałymi resortami. Została przygotowana po to, by zidentyfikować i skoordynować rządowe inwestycje, mające potencjał do uzyskania wsparcia z funduszu.

Znajduje się na niej 47 projektów o wartości blisko 81 mld zł z zakresu transportu, energetyki oraz ochrony środowiska. W ramach EFIS nie ma tzw. kopert narodowych, co oznacza, że polskie projekty konkurują z przedsięwzięciami z innych krajów. Wsparcie ma być dostępne do lipca 2019 roku, ale środki mogą wyczerpać się wcześniej. O pomocy EBI decyduje więc dobre przygotowanie inwestycji i czas.

Najliczniejszą grupą projektów są przedsięwzięcia z sektora energetycznego, ale Plan Junckera to też szansa dla rozwoju żeglugi śródlądowej. Inwestycje z tego zakresu także stanową znaczną grupę. Obejmą one szereg działań na Wiśle i Odrze, w tym budowę Kanału Śląskiego. Dodatkowo w zestawieniu możemy znaleźć cztery projekty z zakresu transportu morskiego Najbardziej kosztowny dotyczy rozbudowy infrastruktury portowej w Szczecinie – 4,2 mld zł).

Projekty mają być sukcesywnie przekazywane przez promotorów do oceny EBI. Lista ma charakter otwarty i ma być aktualizowana. Ministerstwo Rozwoju informuje o napływających kolejnych projektach, które składają poszczególne resorty. Po weryfikacji mają one zostać dodane do listy.

Wsparcie EBI ma charakter zwrotny. Ostateczne decyzje o jego wykorzystaniu dla poszczególnych projektów będą zapadały po otrzymaniu konkretnej oferty ze strony banku, z uwzględnieniem celu jakim jest zapewnienie najbardziej optymalnej struktury finansowania danej inwestycji.

Lista zgłoszonych projektów: https://www.mr.gov.pl/media/21358/Lista_projektow_21062016.pdf
Tagi: Plan Junckera, inwestycje, Szczecin, żegluga śródlądowa, Kanał Śląski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 31 March

W wieku 20 lat zginęła w wypadku samochodowym Iwona Pieńkawa, córka znanego kapitana Zdzisława, uczestniczka regat Whitbread Race na s/y "Otago", autorka lirycznej relacji z rejsu pt. "Otago, Otago na zdrowie".
poniedziałek, 31 marca 1975
Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni komendant "Daru Pomorza", oddał dowodzenie tym statkiem.
czwartek, 31 marca 1977
Aresztowanie Mariusza Zaruskiego przez władze Związku Radzieckiego.
niedziela, 31 marca 1940