TYP: a1

Przeszukiwanie plaż – ile można na tym zarobić?

czwartek, 7 października 2021
Hanka Ciężadło

Kto z nas nigdy niczego nie zgubił na plaży, niech pierwszy sypnie piaskiem. Otóż to – wakacyjny luz, nadmorskie spacery przy zachodzie słońca i inne tego rodzaju ryzykowne akcje prowadzą często do powstania rozmaitych kosztów i strat. Ale jak to w przyrodzie bywa – ktoś zgubił, ktoś inny znalazł.

Czy jednak przeszukiwanie plaż może być dochodowym interesem? Na jakiego rzędu przychody mogą liczyć poszukiwacze? Zaraz wszystko stanie się jasne.

Zawód: zbieracz plażowy

Jak już kiedyś pisaliśmy, ludzie parający się zawodowym znajdywaniem skarbów (czyli zabytków) zyskują głównie... satysfakcję. Podstawą do wypłacenia nagrody przez Skarb Państwa jest bowiem trafienie na artefakt w sposób niezamierzony, a bycie poszukiwaczem niejako z definicji przeczy tej zasadzie. 

Rzecz wygląda jednak zupełnie inaczej w przypadku ludzi przeczesujących plaże. Tu raczej trudno liczyć na znalezienie antycznej wazy czy biżuterii wikingów. Całkiem często trafiają się za to współczesne przedmioty o całkiem przyzwoitej wartości. Jakieś przykłady?

Do najczęściej znajdowanych w piasku „skarbów” należą: różnego rodzaju biżuteria, gotówka o rozmaitych nominałach oraz zabawki. Oczywiście, aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie interesującego fantu, trzeba szukać w odpowiednich miejscach i we właściwym czasie – czyli w sezonie.

Ile można zarobić?

Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników - przede wszystkim od szczęścia oraz od stopnia zaangażowania poszukiwacza. Są tacy, co trafiają głównie na kapsle od butelek i inne śmieci. Rekordziści twierdzą jednak, że są w stanie zarobić na zbieraniu nawet kilka tysięcy złotych. I to w ciągu dwumiesięcznego sezonu. Całkiem przyjemna kwota, prawda?

Co ważne, plażowi zbieracze uzbrojeni w wykrywacze metalu mogą wzbogacić się nie tylko na sprzedaży znalezionych przedmiotów. Trafiają się im również zlecenia odnalezienia konkretnych rzeczy. Ich właściciele są w stanie odpowiednio zapłacić za odnalezienie takich obiektów, jak klucze, kluczyki do samochodu, pamiątkowy zegarek itp.

Konkurencja? Jasne, że tak!

Okazuje się, że coraz chętniej zabieramy się za poszukiwanie plażowych skarbów – w pierwszym kwartale bieżącego roku sprzedaż wykrywaczy metalu wzrosła o 90 procent w stosunku do lat ubiegłych. Sprzęt można też wypożyczyć za kilkadziesiąt złotych, więc konkurencja bywa spora. Sprawy nie ułatwia również fakt, że coraz częściej odchodzimy od gotówki – wielu sprzedawców ma mobilne terminale płatnicze, więc można wygodnie płacić kartą. 

Mimo wszystko na plażach nietrudno spotkać ludzi uzbrojonych w wykrywacze i liczących na łut szczęścia. Można więc podejrzewać, że wcale nie chodzi im o zarobek - samo poszukiwanie już jest pewnego rodzaju atrakcją. To tak, jak z grzybami - można po prostu kupić je w supermarkecie, ale jakoś fajniej jest wziąć koszyk, snuć się bladym świtem po lasach i szukać ich samodzielnie. 

Tagi: plaża, wykrywacz, hobby, zarobek
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971