TYP: a1

Port w Pireusie ponownie na sprzedaż

poniedziałek, 18 maja 2015
z mediów | JM
Władze Grecji potwierdziły wznowienie planów w sprawie prywatyzacji największego portu w kraju, znajdującego się w Pireusie. Przetarg, który pozostawał zawieszony od początku bieżącego roku, umożliwia zakup 51% udziałów w porcie. Strona grecka spodziewa się, że zwycięzca zostanie wyłoniony we wrześniu lub październiku.

 Port w Pireusie
fot. Wikipedia

Głównymi zainteresowanymi w zakupie portu są trzy firmy: chińskie Cosco, holenderski APM Terminals oraz International Container Terminal Services z siedzibą na Filipinach. Zwycięzca przetargu zyska większościowy pakiet udziałów - 51%, z opcją zakupu 67% w ciągu 5 lat, jeżeli zainwestuje w rozwój portu co najmniej 300 milionów euro.

Prywatyzacja portu w Pireusie to jeden z ważnych warunków, których spełnienie ma umożliwić otrzymanie przez Grecję 240 miliardów euro z funduszu ratunkowego. Plany sprzedaży były już gotowe w ubiegłym roku, jednak wybrany w styczniu rząd Aleksisa Tsiprasa zawiesił przetarg. Obecnie jednak, w obliczu rosnącego długu, Grecy zmuszeni są spełnić warunki Unii Europejskiej.
Tagi: Pireus, Grecja, port, sprzedaż, przetarg
TYP: a3
0 0
Komentarze