TYP: a1

Polska wyspa widoczna z kosmosu

wtorek, 15 stycznia 2019
Monika Frenkiel

Projekt przekopu Mierzei Wiślanej nieustannie budzi emocje. I nie ma co ukrywać, że – bez kłócenia się o jego sensowność – budzi zdumienie swoim rozmachem. Niedawno znowu obiegła Polskę wiadomość, że dzięki niemu polskie terytorium…zwiększy się o 181 hektarów.

[t][/t] [s]Fot. Urząd Morski w Gdyni[/s]

Jakim cudem, zapytacie? Ano metodą dubajską, czyli dzięki sztucznej wyspie. Jeszcze pod koniec roku 2018 ogłoszony został przetarg na pierwszy etap przekopu. A w ramach niego ma zostać wybudowany port osłonowy z falochronami od strony Zatoki Gdańskiej, kanał żeglugowy ze śluzą i konstrukcją zamknięć (wraz z nim stanowiska oczekiwania, mosty, parkingi, budynki techniczne itp.) oraz sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym. Skąd wyspa? Ano ma być na nią przemieszczany nadmiar materiału wydobytego przez pogłębiarki.

Wyspa ma mieć kształt elipsy. W najdłuższym miejscu będzie mieć 1932, w najszerszym 1192 metry, łącznie 181 hektarów. Składać się będzie z elementów geosyntetycznych i znajdować się około 2-3 metrów nad poziomem morza. Grunt zostanie usypany z tego, co zostanie wydobyte podczas pogłębiania Zalewu Wiślanego.

Czy wyspa będzie służyć czemuś innemu niż tylko „usypywaniu produktu ubocznego”? Na pewno nie będzie dostępna dla turystów. A na razie Polskę obiegła wieść, że ma być widoczna z kosmosu. Miłe, choć raczej trudno zrozumieć sens takiej akcji marketingowej.

Wyspa na razie nie dorobiła się nazwy, poza zupełnie roboczą: „Sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym – Pole Refulacyjne”. 

Warto zaznaczyć, że nowa wyspa nie będzie pierwszą sztuczną wyspą w Polsce. Na wodach Zatoki Gdańskiej znajduje się zbudowana przez Niemców podczas II wojny światowej torpedownia. Na Zalewie Szczecińskim znajduje się także sztuczna wyspa Chełminek o powierzchni ok. 0,1 km kw, powstała w 1889 roku pogłębiania toru wodnego Szczecin-Świnoujście.

 

Tagi: wyspa, przekop, Mierzeja Wiślana
TYP: a3
0 0
Komentarze
gregor 2: Będzie tak jak na jednym z jezior na mazurach. Po kilku latach wyspa z jeziora zniknęła a z jeziora zostało bagno.
wtorek, 15 stycznia 2019, 15:09 Skomentuj
0 0
TYP: a2

Kalendarium: 5 lipca

Do Odessy dopływa z Gdańska "Velet" pod dowództwem Henryka Wolskiego.
środa, 5 lipca 2006
W Gdańsku rozpoczęła się kolejna edycja Operacji Żagiel, święto żagli i regaty organizowane przez The International Sail Training Association.
środa, 5 lipca 2000
W Gdańsku na Motławie gościł jeden z największych żeglarzy świata Eric Tabarly na pokładzie "Pen Duick II".
sobota, 5 lipca 1997
Zmarł Józef Marczewski, wieloletni działacz żeglarski, członek honorowy PZŻ.
niedziela, 5 lipca 1992
Powrócił z rejsu dookoła świata jacht "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem.
sobota, 5 lipca 1986
Samotny rejs przez Cieśniny Duńskie na "Eurosie" odbył Aleksander Kaszowski; w czasie rejsu przebyto 800 mil w ciągu 10 dni.
poniedziałek, 5 lipca 1971
Alec Rose powrócił do Portsmouth po rejsie dookoła świata na s/y "Lively Lady".
piątek, 5 lipca 1968
Na jachcie "Thetys" w Nowym Jorku zakończył rejs Krzysztof Grabowski (start z Tangeru 12 kwietnia); był to pierwszy powojenny atlantycki rejs polskiego żeglarza.
niedziela, 5 lipca 1959
Urodził się Andrzej Zawieja, olimpijczyk w klasie Finn (1968 r.), wielokrotny mistrz Polski w tej klasie, trener żeglarski.
piątek, 5 lipca 1940