TYP: a1

Nowy poziom parawaningu

czwartek, 4 sierpnia 2022
Hanka Ciężadło

Każdego lata w mediach pojawiają się artykuły na temat parawanów zdobiących polskie plaże. Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy anektowania w ten sposób wspólnej przestrzeni mają tu swoje racje. Nie zmienia to jednak faktu, że zjawisko eskaluje i w tym sezonie osiągnęło już szczyt absurdu. OK, miejmy nadzieję, że to szczyt. Czy tak jest w istocie, przekonamy się w kolejne wakacje.

 

Parawan, skarpety i sandały

Obstawianie się parawanami pomału przechodzi do legendy, podobnie, jak upodobanie niektórych plażowiczów do zakładania skarpet (najlepiej białych) do sandałów. Oba te zjawiska mają jednak pewne uzasadnienie, a ich entuzjaści przekonują, że są to niezwykle komfortowe rozwiązania, które tylko przez przypadek stały się tematem memów, żartów i konotacji z cebulą.

Do podstawowych zalet parawanów należą:

  • osłanianie przed wiatrem,
  • zapewnianie prywatności,
  • ochrona przed piaskiem.

No dobrze — i jeszcze wyznaczanie miejsca, do którego "byle kto" nie ma wstępu. A tak nawiasem mówiąc — mamy nadzieję, że parawan ze skórą dzika to jednak żart...

 

Sport narodowy?

Według Agencji Badań Rynku i Opinii SW Research, aż 68,8 proc. internautów zna zjawisko parawaningu, a 32 proc. uznaje go za „odbicie polskiej mentalności”. Czy słusznie?

I tak, i nie. Parawany plażowe wcale nie są naszym rodzimym wynalazkiem: można je spotkać w różnych, nieraz bardzo odległych częściach świata. Sęk w tym, że najbardziej przydają się w miejscach, gdzie występuje typowo polska kombinacja, a więc drobny piasek i silny wiatr. Na kamienistych lub osłoniętych od podmuchów plażach parawan nie jest aż tak przydatny. Czy zatem niepotrzebnie śmiejemy się z amatorów tego rodzaju konstrukcji?

Moja zagródka, moje krzesełko

Niestety istnieją ludzie, którzy z jakiegoś powodu lubią anektować dla siebie przestrzeń. Dotyczy to nie tylko parawanów na plażach, ale też leżaków nad hotelowymi basenami – tu akurat przodują nasi zachodni sąsiedzi, słynący z tego, że zaraz po śniadaniu (a niekiedy nawet przed) biegną udekorować taki leżaczek własnym ręcznikiem i „zająć” go w ten sposób.

Każde z tych zachowań jest równie słabe i każde denerwuje otoczenie, tym bardziej że, jak wspomniano na wstępie, proceder przypomina klasyczne gotowanie żaby i z roku na rok posuwa się coraz dalej. W tym sezonie hitem stały się zdjęcia parawanów pozostawianych na plaży przez noc – po to, by w kolejny dzień mieć już zajęte „swoje” miejsce. Co będzie za rok? Może stały abonament?

Tagi: Bałtyk, parawany, plaża
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 May

Powróciła do kraju Barbara Królikowska, która na 12-metrowym jachcie "Karolka" w rodzinnym rejsie odbyła podróż dookoła świata na trasie długości 34 887 Mm. Za swój rejs została uhonorowana nagrodą Srebrny Sekstant i I Nagrodą Honorową Rejs Roku 2005.
sobota, 28 maja 2005
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (około 8 m) jacht "Probus" z Kpt. Jerzym Cołojewem i dwoma przyjaciółmi w udany i trudny rejs do Islandii.
niedziela, 28 maja 1972
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs bez zawijania do portów, dookoła trzech przylądków, Francise Chichester na jachcie "Gipsy Moth IV".
niedziela, 28 maja 1967
Urodził się jeden z najsłynniejszych żeglarzy morskich Francis Joyon.
poniedziałek, 28 maja 1956