TYP: a1

Niezwykłe życie erotyczne konika morskiego

czwartek, 22 marca 2018
Monika Frenkiel

Jeżeli myślicie, że zgodnie z zasadami natury to samice zajmują się potomstwem, to się mylicie.  Ten mieszkaniec morskich głębin nie tylko opiekuje się potomstwem, ale nawet je rodzi.

[t][/t] [s]Fot. Wikipedia[/s]


To łamiące wszelkie zasady współżycia zwierzę to konik morski. Jego rytuał godowy jest dość niezwykły i wygląda bardzo romantycznie. Koniki wykonują niezwykły i długi taniec godowy, w trakcie którego para zmienia kolory, splata się ogonkami i „całuje” pyszczkami – słodkie, prawda? Tak naprawdę pragmatyczne, ponieważ taniec ten pozwala ocenić potencjał reprodukcyjny partnera. Następnie samica konika składa około 1,5 tys. jaj w obrębie jamy brzusznej samca i to jemu teraz przypada rola niańczenia przyszłych potomków. Po kilku tygodniach, kiedy potomstwo osiąga pełny kształt malutkiego konika morskiego, dochodzi do porodu. Niestety tylko ok. 5 maluchów na 1000 zdoła dożyć wieku dorosłego… Po porodzie, po zaledwie kilku godzinach samiec jest gotów do następnego baraszkowania z panią konikową. 

[t][/t] [s]Fot. Wikipedia[/s]


Bardzo długo myślano, że koniki morskie należą do gatunków monogamicznych – pewnie dopowiedziała to tęskniąca za romantyzmem natura ludzka (a dokładniej sprawiły to wybiórcze badania, i to niezbyt dokładne tylko jednego gatunku, hippocampus breviceps).  Szczegółowe badania pokazały, że koniki bynajmniej nie są monogamiczne, a nawet uprawiają seks w grupach i z kim popadnie. O tym, jak bujne jest życie seksualne koników morskich decyduje rozmiar. Tylko że w tym przypadku chodzi o rozmiar…samicy. Po prostu jeśli samiec konika morskiego spotka większą niż dotychczasowa partnerkę, nawet się nie obejrzy i pójdzie w tango. 
Jednak nie tylko sposób rozmnażania czyni z konika morskiego ciekawy okaz. Chodzi także o charakterystyczną budowę jego głowy i szyi, które kształtem przypominają koniki szachowe. Kształt ciała tej rybki powoduje, że zachowuje się ona jak sprężyna i potrafi uderzać z zabójczą siłą. Biolog Sam Van Wassenbergh z belgijskiego Universitetu Antwerpii stworzył nawet modele matematyczne budowy konika i doszedł do wniosku, że stworzonka dzięki swojej budowie w chwili ataku mogą zwiększyć swój zasięg nawet o 20 %. Dzięki temu koniki, które – mimo iż są rybami, naprawdę kiepsko pływają – są w stanie upolować sobie obiad. 

 


Wiemy o istnieniu 40 gatunków koników morskich, które różnią się rozmiarem i wyglądem. Najmniejszy jest Hippocampus denise – ma ok. 2 cm długości. Jego nierówne, pomarańczowe ciało jest idealnym kamuflażem na koralowce gorgonie z zachodniego Pacyfiku i świadczy o reputacji koników morskich jako mistrzów kamuflażu. Do większych gatunków zalicza się Hippocampus abdominalis zamieszkujący wody w pobliżu Australii i Nowej Zelandii. Ma około 33 cm długości. 
Na wolności koniki morskie żyją od jednego do pięciu lat. Niestety tych magicznych stworzeń jest coraz mniej, a szkodzą im zanieczyszczenia oraz nadmierne wykorzystanie w tradycyjnej medycynie

 

Tagi: konik morski, ryba, rozmnażanie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 July

W wieku 73 lat umiera Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni kapitan "Daru Pomorza".
sobota, 20 lipca 1985
Do eksploatacji wszedł jacht "Stomil" typu Draco zbudowany w szczecińskiej stoczni jachtowej. Przez 26 lat był użytkowany przez AKŻ w Łodzi; po wypadku w Świnoujściu przez 10 lat stał w hangarze.
środa, 20 lipca 1977
Rozpoczęła się w Gdyni Operacja Żagiel 1974 r. po raz pierwszy organizowana w Polsce.
sobota, 20 lipca 1974
Po udziale w regatach samotnych żeglarzy Davis Lewis wraz z żoną i dwójką małych dzieci wyruszył w rejs dookoła świata na katamaranie "Rehu Moana"; pierwszy etap rejsu prowadził z Newport, przez Cieśninę Magellana do Auckland w Nowej Zelandii, a powrotny
poniedziałek, 20 lipca 1964
Podpisanie umowy między władzami polskimi i konsorcjum francusko-polskim o budowie Basenu Żeglarskiego w Gdyni.
piątek, 20 lipca 1934
Urodził się Paweł Edmund Strzelecki, geolog i geograf, badacz Ameryki Północnej, później prowadził badania na Hawajach, Nowej Zelandii i Australii. Powrócił do Anglii w 1843 r., a dwa lata później wydał swoje główne dzieło - monografię Nowej Południowej W
czwartek, 20 lipca 1797
"Dar Pomorza" wychodzi w pierwszy powojenny rejs szkolny - do Marsylii; komendantem statku był Stefan Gorazdowski.
sobota, 20 lipca 1946
Startuje I edycja regat Kieler Woche.
czwartek, 20 lipca 1882