TYP: a1

Najbardziej jadowite zwierzę świata

czwartek, 26 kwietnia 2018
Monika Frenkiel

Jadowite? Wąż albo pająk – to macie na myśli. A tu niespodzianka, bo jednym z najjadowitszych stworzeń świata jest…ryba. I to taka, na którą łatwo się natknąć w płytkich wodach, a nawet na brzegu.

[t][/t] [s]Fot. Wikipedia[/s]

Oczywiście, wszyscy słyszeliśmy o budzących grozę upodobaniach Japończyków do jedzenia trującej ryby fugu. Jednak fugu, żeby się nią zatruć, trzeba spożyć, jeśli więc nie lubicie sushi, jesteście stosunkowo bezpieczni. Natomiast szkaradnica, bo o niej mowa, ma brzydki zwyczaj kłucia kolcami. A że kolcze połączone są z gruczołami jadowymi, to tego…no, powiedzmy wprost. Szkaradna szkaradnica może zabić. Tak, człowieka też.

Szkaradnica występuje w wodach morskich w Morzu Czerwonym, Oceanie Indyjskim i Oceanie Spokojnym. Niektórzy naprawdę lubią chodzenie po bandzie, dlatego hodują ja także w akwariach, ze względu na niezwykły wygląd (a jak myślicie, od czego wzięła się jej nazwa?). Poza tym i tego już naprawdę nie będziemy komentować, szkaradnica stanowi przysmak kulinarny w niektórych regionach świata, np. w Hongkongu.

Szkaradnica jest rybą drapieżną, która swoją nazwę otrzymała ze względu na nieoczywista urodę. Przypomina kawałek skały (dlatego też czasem nazywa się ja także ryba – kamieniem), przez co łatwo jej nie zauważyć, a tym samym na przykład nadepnąć. Jest masywna, ma ok.  40 centymetrów Szkaradnica na swoje ofiary czatuje pozostając w bezruchu i atakuje, gdy potencjalny obiad jest wystarczająco blisko.

Szkaradnica poluje na ryby oraz skorupiaki a człowiek jest nieco zbyt Duzy jak na jej typową zdobycz – skąd więc tyle ofiar szkaradnic wśród ludzi? Ano dlatego, że człowiek też lubi ulubione siedliska szkaradnic.  A nadepnięta, czyli „zaatakowana” szkaradnica oczywiście będzie się bronić, nadstawiając kolce i wstrzykując za ich pomocą neurotoksyny. 

Ukłucie szkaradnic jest niezwykle bolesne i potrafi być śmiertelne. Co prawda obecnie dostępne już na rynku jest serum, które pomaga w leczeniu przypadków ukłucia. A zanim człowiek znajdzie się pod opieką lekarza, może samodzielnie zneutralizować truciznę. Niszczy ją temperatura powyżej 45 stopni, więc przede wszystkim trzeba zanurzyć ranę w gorącej wodzie. 

Tagi: szkaradnica, ryba, jad
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 June

Wodowanie nowego trimarana "IDEC" dla Francisa Joyona.
wtorek, 19 czerwca 2007
Rehabilitacja Mariusza Zaruskiego.
poniedziałek, 19 czerwca 1989
Blisko Salcombe Harbour wchodzi na mieliznę "Herzogin Cecile".
piątek, 19 czerwca 1936
Na redzie portu gdyńskiego stanął, zakupiony ze składek społeczeństwa żaglowiec "Dar Pomorza".
czwartek, 19 czerwca 1930
Urodziła się Teresa Remiszewska-Damsz, była pierwszą Polką, a czwartą kobietą na świecie, która samotnie przepłynęła Atlantyk. W 1972 r. wzięła udział w regatach OSTAR, wcześniej odbyła pierwszy samotny rejs po Bałtyku na s/y "Zenit".
wtorek, 19 czerwca 1928
W holenderskiej stoczni GM Muller zwodowano trzymasztowy szkuner "Vlissingen", późniejszą "Iskrę", statek szkolny Polskiej Marynarki Wojennej.
wtorek, 19 czerwca 1917
Nieopodal Bacon Island Bar na mieliznę wchodzi "Flying Cloud".
piątek, 19 czerwca 1874
Wodowanie "Sovereign of the Seas" - największego klipra zbudowanego przez J. W. Griffithsa i McKaya - słynnych budowniczych kliprów herbacianych.
sobota, 19 czerwca 1852