TYP: a1

Nietypowe znalezisko nad Bałtykiem

środa, 9 kwietnia 2025
Hanka Ciężadło

Nadeszła wiosna, więc entuzjaści poszukiwania bursztynów tłumnie wyruszyli na Mierzeję Wiślana w nadziei złowienia czegoś ciekawego. I w zasadzie ten plan udało się zrealizować – złowili naprawdę ciekawy okaz… rosyjskiej pasty do butów.

Jak się szuka bursztynu?

Tak naprawdę pytanie nie powinno brzmieć „jak”, ale „kiedy”. Oczywiście bursztyn można znaleźć zupełnym przypadkiem podczas kopania grajdołka na zatoczonej plaży w środku lata – ale szansa, że w ten sposób uda się trafić na większy okaz (albo więcej sztuk) jest naprawdę znikoma.

Chcąc osiągnąć lepsze efekty w poszukiwaniach, trzeba śledzić prognozy pogody i poczekać na sztorm, a przynajmniej na odpowiednio wzburzone morze. Poławiacze bursztynu doskonale o tym wiedzą, dlatego niespokojna aura, typowa dla wczesnej wiosny, to dla nich doskonały czas na zbiory.

Szto eto?

Rzecz jasna, istnieją miejsca, w których bursztyny pojawiają się częściej i takie, w których nie warto szukać. Do tej pierwszej grupy z pewnością należy Mierzeja Wiślana, ciągnąca się od Gdańska aż do Bałtajska w Rosji. Znalezienie w okolicy Krynicy Morskiej przedmiotów wrzuconych do morza w Rosji nie jest więc niemożliwe, chociaż oczywiście nie zdarza się codziennie.

Odkryta przez poławiaczy pasta do butów umieszczona jest w czarnym opakowaniu pokrytym cyrylicą. Treść napisów informuje, że produkt jest przeznaczony jest dla rosyjskich żołnierzy oraz że jest w kolorze „cziornyj”. Co ciekawe, natychmiast po opublikowaniu w sieci informacji na temat znaleziska odezwali się liczni chętni do odkupienia go. Może po prostu wielu ludzi ma czarne buty? 

Tagi: pasta, buty, Mierzeja, Bałtyk, bursztyn, ciekawostki, Rosja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 lipca

Do Odessy dopływa z Gdańska "Velet" pod dowództwem Henryka Wolskiego.
środa, 5 lipca 2006
W Gdańsku rozpoczęła się kolejna edycja Operacji Żagiel, święto żagli i regaty organizowane przez The International Sail Training Association.
środa, 5 lipca 2000
W Gdańsku na Motławie gościł jeden z największych żeglarzy świata Eric Tabarly na pokładzie "Pen Duick II".
sobota, 5 lipca 1997
Zmarł Józef Marczewski, wieloletni działacz żeglarski, członek honorowy PZŻ.
niedziela, 5 lipca 1992
Powrócił z rejsu dookoła świata jacht "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem.
sobota, 5 lipca 1986
Samotny rejs przez Cieśniny Duńskie na "Eurosie" odbył Aleksander Kaszowski; w czasie rejsu przebyto 800 mil w ciągu 10 dni.
poniedziałek, 5 lipca 1971
Alec Rose powrócił do Portsmouth po rejsie dookoła świata na s/y "Lively Lady".
piątek, 5 lipca 1968
Na jachcie "Thetys" w Nowym Jorku zakończył rejs Krzysztof Grabowski (start z Tangeru 12 kwietnia); był to pierwszy powojenny atlantycki rejs polskiego żeglarza.
niedziela, 5 lipca 1959
Urodził się Andrzej Zawieja, olimpijczyk w klasie Finn (1968 r.), wielokrotny mistrz Polski w tej klasie, trener żeglarski.
piątek, 5 lipca 1940