TYP: a1

Najmniejsza plaża świata

piątek, 10 lipca 2020
Monika Frenkiel

Nazywana jest najmniejszą plażą świata, a co lepsze, leży około 100 metrów od brzegu oceanu. Playa de Gulpiyuri to zlokalizowana w hiszpańskiej Asturii prawdziwa przyrodnicza ciekawostka.

[t][/t] [s]Fot. Wikipedia[/s]

Leżąc na niej, nie usłyszymy fal oceanu ani nie poczujemy morskiej bryzy. Akwen otaczają wysokie skaliste wzgórza, które, jak się wydaje, całkowicie odcinają plażę od oddalonego o kilkaset metrów Morza Kantabryjskiego. Skąd więc woda w tym dziwnym i pięknym miejscu i to na dodatek słona?

 

Otóż Playa de Gulpiyuri jest wypełnionym wodą lejem krasowym. Ma on około 40 metrów długości, a woda jest doprowadzana do niego dziesiątkami naturalnie powstałych tunelów, które połączyły lej z pobliskim morzem, dlatego też poziom wody w leju zależny jest od przypływów i odpływów pobliskiego morza. W leju powstała nawet malutka śródlądowa plaża.

Do Gulpiyuri można dojść spacerem z plaży San Antolin albo z wioski Naves lub samochodem z odległego od 14 km Llanes. W 2001 roku to miejsce zostało uznane za pomnik przyrody.

Tagi: plaża, geologia, Hiszpania
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2
popularne artykuły

Kalendarium: 30 September

W stoczni Mag Ocean zwodowano trimaran "Bonduelle".
sobota, 30 września 2000
W Gdyni kończy rejs żaglowiec "Dar Pomorza", który pod polską banderą pływał 51 lat; obecnie pełni funkcję statku-muzeum.
środa, 30 września 1981