TYP: a1

Mrówka na Maderze

środa, 28 grudnia 2022
Z mediów

Skamieniałą mrówkę sprzed 1,3 mln lat znaleziono na portugalskiej wyspie Madera. To najstarsza skamielina owada z wysp wulkanicznych położonych na Oceanie Atlantyckim.

Zespół naukowców z Portugalii i Francji wskazał, że skamielina jest najstarszym dotychczas znalezionym owadem na wyspach Oceanu Atlantyckiego, z rejonu zwanego Makaronezją. Rejon obejmuje archipelagi Madery, Azorów, Wysp Kanaryjskich, Wysp Zielonego Przylądka i Wysp Selvagens.

 

Naukowcom udało się ustalić, że znaleziona skamielina to fragment owada pochodzącego z rodziny mrówkowatych (Formicidae). Niestety  wciąż nie wiadomo, w jaki sposób mrówkom udało się dostać z kontynentu na wyspę na oceanie, choć jak podkreślają badacze, żyjące w plejstocenie mrówki miały duże zdolności do migrowania poprzez wodę. Cecha ta należy do rzadkości w rodzinie Formicidae, a mrówki owszem, pojawiły się na niektórych archipelagach, np. na Hawajach, ale głównie za sprawą człowieka.

 

Tagi: archeologia, Madera
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 July

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872