TYP: a1

Mrówka na Maderze

środa, 28 grudnia 2022
Z mediów

Skamieniałą mrówkę sprzed 1,3 mln lat znaleziono na portugalskiej wyspie Madera. To najstarsza skamielina owada z wysp wulkanicznych położonych na Oceanie Atlantyckim.

Zespół naukowców z Portugalii i Francji wskazał, że skamielina jest najstarszym dotychczas znalezionym owadem na wyspach Oceanu Atlantyckiego, z rejonu zwanego Makaronezją. Rejon obejmuje archipelagi Madery, Azorów, Wysp Kanaryjskich, Wysp Zielonego Przylądka i Wysp Selvagens.

 

Naukowcom udało się ustalić, że znaleziona skamielina to fragment owada pochodzącego z rodziny mrówkowatych (Formicidae). Niestety  wciąż nie wiadomo, w jaki sposób mrówkom udało się dostać z kontynentu na wyspę na oceanie, choć jak podkreślają badacze, żyjące w plejstocenie mrówki miały duże zdolności do migrowania poprzez wodę. Cecha ta należy do rzadkości w rodzinie Formicidae, a mrówki owszem, pojawiły się na niektórych archipelagach, np. na Hawajach, ale głównie za sprawą człowieka.

 

Tagi: archeologia, Madera
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 March

Barbara Królikowska odbiera nagrodę Rejs Roku za rejs dookoła świata na s/y "Karolka".
piątek, 3 marca 2006
Wokółziemskie regaty The Race zakończył "Club Med.", 110. stopowy katamaran dowodzony przez Granta Daltona i Franka Profitta zwyciężając w stawce 6 jachtów.
sobota, 3 marca 2001
Jerzy Wąsowicz na s/y "Antica": mija ze wschodu na zachód Przylądek Horn w rejsie do Ameryki Południowej.
środa, 3 marca 1999
Opłynięcie Hornu przez s/y "Wojewoda Koszaliński" prowadzonego przez Ryszarda Wabika.
środa, 3 marca 1982