TYP: a1

Meduza wielka jak człowiek?

piątek, 19 lipca 2019
Z mediów

Kto z nas nigdy nie znalazł meduzy na brzegu, ręka w górę! I pamiętacie pewnie, jakiej były one wielkości – takie, że jak ktoś nie bał się poparzenia, to mógł stworzonko unieść w złożonych dłoniach. Jednak z tym osobnikiem, sfilmowanym u wybrzeży Wielkiej Brytanii nie zrobilibyście tak na pewno. Bo ta meduza była…wielkości człowieka.

 

Lizzie Daly jest ekspertką do spraw dzikiej przyrody, która współpracuje z BBC. Biolożka wybrała się ostatnio w siedmiodniową podróż wzdłuż wybrzeży Wielkiej Brytanii. Towarzyszył jej podwodny operator, Dan Abbott. I u wybrzeży Kornwalii parze udało się sfilmować gigantycznych rozmiarów meduzę – jak pisała potem na swoich profilach w portalach społecznościowych Lizzie, stworzenie było jej wielkości, czyli długie na ok. półtora metra. To zdecydowanie największy okaz meduzy, jaki udało się zaobserwować u angielskich brzegów.

Jak podaje CBS News, nurkowie natrafili na meduzę na wysokości miejscowości Falmouth. W tym regionie już wcześniej pojawiały się meduzy gatunku Rhizostoma pulmo, największe w wodach Wielkiej Brytanii –osiągają przeciętnie metr długości i mogą ważyć nawet 25 kilogramów. Najwięcej meduz pojawia się u wybrzeży Wielkiej Brytanii w maju oraz czerwcu.

Lizzie Daly w rozmowie z mediami podkreśliła, że choć tak wielkiego stworzenia jeszcze nie widziała, nie było się czego obawiać, bo Rhizostoma pulmo nie stanowią zagrożenia dla człowieka. Mają łagodne „żądło”, ale nie wyrządzają szkody ludziom – dodała.

Podczas wyprawy Daly i Abbott spotkali również foki, płetwale karłowate, wieloryby oraz delfiny. Realizowany przez nich projekt ma na celu nie tylko filmowanie morskich gatunków, ale również uświadamianie ludzi oraz prowadzenie kampanii na rzecz ochrony oceanów.

Tagi: meduza, gigant, Wielka Brytania
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 June

Joanna Pajkowska zwycięzczynią TWO - STAR
wtorek, 20 czerwca 2017
We Fryburgu w Szwajcarii zmarł Bronisław Miazgowski - instruktor żeglarstwa i wychowania morskiego w Zarządzie Głównym dawnej Ligi Morskiej i Kolonialnej, pisarz-marynista, założyciel Klubu Marynistów, inicjator i założyciel Międzynarodowego Instytutu Kul
sobota, 20 czerwca 1981
Starosta koszaliński, na terenie przystani Klubu Tramp, wręczył pierwsze książeczki żeglarskie grupie miejscowych żeglarzy. Data ta została uznana za początek istnienia Klubu Morskiego Tramp w Koszalinie.
niedziela, 20 czerwca 1948
Urodził się w Kamyszynie nad Wołgą Witold Bublewski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, działacz harcerski i Ligi Morskiej.
poniedziałek, 20 czerwca 1904
Yacht Klub Polski organizuje pierwsze morskie regaty na trasie Gdynia-Roenne; na starcie stanęło 9 jachtów; w regatach zwyciężył s/y "Witeź" z Kpt. Michałem Laudańskim.
wtorek, 20 czerwca 1933