TYP: a1

Ma sto lat i jest ojcem 800 dzieci

poniedziałek, 13 stycznia 2020
Monika Frenkiel

Duże seksualne libido, jeśli występuje u ludzi, może być przyczyną kłopotów. Tym razem jednak nie chodzi o człowieka, a pewnemu męskiemu osobnikowi o niegasnącym, mimo poważnego wieku popędzie świat zawdzięcza...uratowanie całego gatunku.

 

Chodzi o żółwia z gatunku Chelonoidis hoodensis, zamieszkującego wyspę Santa Cruz na Galapagos – i jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie można już spotkać te żółwie na wolności. 50 lat temu gatunkowi groziło wymarcie, bowiem na wyspie zostało zaledwie kilkanaście samic i dwa samce. Istniało spore prawdopodobieństwo, że pozostawione same sobie żółwie wyginą, dlatego w latach 60. ubiegłego wieku naukowcy wpadli na pomysł, żeby na wyspę sprowadzić kilkanaście samców, które mogłyby posłużyć do rozrodu. Jednym z nich był Diego.

 

Diego 80 lat temu zabrała z Galapagos ekspedycja naukowa. Wiele lat spędził w zoo w San Diego, po czym trafił na Santa Cruz. I natychmiast dziarsko wziął się do roboty. Dziś populacja żółwi liczy sobie około 2000 sztuk, a jak pokazały badania, ojcem ponad 40 proc. żółwi jest właśnie Diego, który jest już bardzo dziarskim stulatkiem.

 

Diego teraz na krótko wróci do zoo w San Diego, gdzie odbędzie kwarantannę, a w marcu, w nagrodę za ciężką i ofiarną pracę ma wrócić na swoją rodzinną wyspę, Espanolę (też na Galapagos), a towarzyszyć mu będzie spora gromadka potomków.

 

Kiedy opublikowano informację, że Diego niemal w pojedynkę uratował gatunek, żółw stał się popularny na całym świecie a sporo dzieciaków otrzymało po nim imię. I zdaje się, że zdanie „niezły z niego ogier” należy zastąpić „niezły z niego żółw”.

 

 

 

 

Tagi: żółw, Diego, Galapagos, ekologia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877