TYP: a1

Kara za kamyczek

poniedziałek, 3 września 2018
Z mediów

Pisaliśmy niedawno, że za zabranie na pamiątkę piasku z plaż na Sardynii można zapłacić spore pieniądze. Okazuje się, że coraz więcej popularnych turystycznie miejsc dba o to, aby nie ubyło im nawet jedno ziarnko czy kamyczek. Dołączyła do nich grecka wyspa Skiatos.

Ze słynnej plaży Lalaria na jej północno-wschodnim krańcu turyści szczególnie chętnie zabierają na pamiątkę kamyczki o charakterystycznej, prawie białej barwie. Zresztą ich amatorami są nie tylko przyjezdni – miejscowi używają ich na przykład do ozdabiania ogródków.

Zjawisko znacznie wpłynęło na krajobraz plaży. Dlatego też Stwarzyszenie Kultularnego Skiatos wraz z Zarządem Portu i niektórymi mieszkańcami rozpoczęło program, który ma celu ochronę plaży. Ustawiono na niej znaki informujące, że zamiast zabierania kamieni powinno się jedynie zrobić zdjęcie. Firmom organizującym rejsy i rybakom rozdano plakaty, dzięki czemu wiadomość rozeszła się po całej Grecji. No i oczywiście wprowadzono kary finansowe za zabranie kamyczka - od 400 do 1000 euro.

Tagi: plaża, Skiatos, Lalaria
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 July

Do Odessy dopływa z Gdańska "Velet" pod dowództwem Henryka Wolskiego.
środa, 5 lipca 2006
W Gdańsku rozpoczęła się kolejna edycja Operacji Żagiel, święto żagli i regaty organizowane przez The International Sail Training Association.
środa, 5 lipca 2000
W Gdańsku na Motławie gościł jeden z największych żeglarzy świata Eric Tabarly na pokładzie "Pen Duick II".
sobota, 5 lipca 1997
Zmarł Józef Marczewski, wieloletni działacz żeglarski, członek honorowy PZŻ.
niedziela, 5 lipca 1992
Powrócił z rejsu dookoła świata jacht "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem.
sobota, 5 lipca 1986
Samotny rejs przez Cieśniny Duńskie na "Eurosie" odbył Aleksander Kaszowski; w czasie rejsu przebyto 800 mil w ciągu 10 dni.
poniedziałek, 5 lipca 1971
Alec Rose powrócił do Portsmouth po rejsie dookoła świata na s/y "Lively Lady".
piątek, 5 lipca 1968
Na jachcie "Thetys" w Nowym Jorku zakończył rejs Krzysztof Grabowski (start z Tangeru 12 kwietnia); był to pierwszy powojenny atlantycki rejs polskiego żeglarza.
niedziela, 5 lipca 1959
Urodził się Andrzej Zawieja, olimpijczyk w klasie Finn (1968 r.), wielokrotny mistrz Polski w tej klasie, trener żeglarski.
piątek, 5 lipca 1940