TYP: a1

Kara za kamyczek

poniedziałek, 3 września 2018
Z mediów

Pisaliśmy niedawno, że za zabranie na pamiątkę piasku z plaż na Sardynii można zapłacić spore pieniądze. Okazuje się, że coraz więcej popularnych turystycznie miejsc dba o to, aby nie ubyło im nawet jedno ziarnko czy kamyczek. Dołączyła do nich grecka wyspa Skiatos.

Ze słynnej plaży Lalaria na jej północno-wschodnim krańcu turyści szczególnie chętnie zabierają na pamiątkę kamyczki o charakterystycznej, prawie białej barwie. Zresztą ich amatorami są nie tylko przyjezdni – miejscowi używają ich na przykład do ozdabiania ogródków.

Zjawisko znacznie wpłynęło na krajobraz plaży. Dlatego też Stwarzyszenie Kultularnego Skiatos wraz z Zarządem Portu i niektórymi mieszkańcami rozpoczęło program, który ma celu ochronę plaży. Ustawiono na niej znaki informujące, że zamiast zabierania kamieni powinno się jedynie zrobić zdjęcie. Firmom organizującym rejsy i rybakom rozdano plakaty, dzięki czemu wiadomość rozeszła się po całej Grecji. No i oczywiście wprowadzono kary finansowe za zabranie kamyczka - od 400 do 1000 euro.

Tagi: plaża, Skiatos, Lalaria
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 July

Zmarł Witold Bublewski, harcmistrz, wybitny działacz Ligi Morskiej i Rzecznej, nestor polskiego żeglarstwa harcerskiego, zasłużony dla morskich spraw Polski.
sobota, 21 lipca 2007
Na s/y "Nord III" w samotny rejs z zamiarem dotarcia do Japonii wyruszył z San Francisco Andrzej Urbańczyk; było to pierwsze polskie przejście północnego Atlantyku.
czwartek, 21 lipca 1977
Do Nowego Jorku na "Gipsy Moth" wpływa Francis Chichester, zajmując pierwsze miejsce w pierwszych regatach OSTAR.
czwartek, 21 lipca 1960
Został założony pierwszy w Gdańsku polski klub żeglarski pod nazwą Pierwszy Polski Klub Jachtowy; później w 1932 r. klub ten połączył się z Polskim Klubem (niesportowym, a zrzeszającym gdańskich Polaków) i przybrał nazwę Polski Klub Morski.
piątek, 21 lipca 1922
Podniesienie bandery na barku "Lwów".
środa, 21 lipca 1920