TYP: a1

Energia z parowania?

piątek, 6 października 2017
Z mediów/MF

Czy jeziora i rzeki mogą stać się nowym odnawialnym źródłem prądu? Naukowcy z Uniwersytetu Columbia twierdzą, że tak.

Wszystko polega na wykorzystaniu parowania, które jest źródłem ruchu pomiędzy ziemią a powietrzem. A specjaliści z Columbii są zdania, że nowa technologia tylko w Stanach Zjednoczonych pozwoli na wytworzenie 325 gigawatów mocy – czyli niemal 70 proc. tej energii, którą obecnie wytwarza się w USA.

Pomysł naukowców, przedstawiony w czasopiśmie „Nature Communications”, jest dosyć odważny – zwłaszcza biorąc pod uwagę, że opierają się oni na eksperymentach prowadzonych tylko w warunkach laboratoryjnych. Autor badań, biofizyk Ozgur Sahin twierdzi jednak, że jest to równie dobry sposób jak wykorzystanie energii z wiatru, wody i słońca. Zaletą nowego sposobu jest to, że parowanie zachodzi niezależnie od pory doby, co pozwala uniknąć przerw w wytwarzaniu energii charakterystycznych chociażby dla kolektorów słonecznych i nie wymaga w związku z tym stosowania szkodliwych dla środowiska baterii.

Naukowcy szacują także, że w trakcie produkcji energii z parowania można zaoszczędzić połowę wody naturalnie utraconej z jezior i zbiorników. Opracowany przez nich model przewiduje również odzyskanie około 20 proc. wody spożytej przez mieszkańców na danym terenie.

Na razie technologia opracowana przez zespół Sahina czeka na testy w terenie.

 

Tagi: energia, parowanie, technologia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 czerwca

Wodowanie nowego trimarana "IDEC" dla Francisa Joyona.
wtorek, 19 czerwca 2007
Rehabilitacja Mariusza Zaruskiego.
poniedziałek, 19 czerwca 1989
Blisko Salcombe Harbour wchodzi na mieliznę "Herzogin Cecile".
piątek, 19 czerwca 1936
Na redzie portu gdyńskiego stanął, zakupiony ze składek społeczeństwa żaglowiec "Dar Pomorza".
czwartek, 19 czerwca 1930
Urodziła się Teresa Remiszewska-Damsz, była pierwszą Polką, a czwartą kobietą na świecie, która samotnie przepłynęła Atlantyk. W 1972 r. wzięła udział w regatach OSTAR, wcześniej odbyła pierwszy samotny rejs po Bałtyku na s/y "Zenit".
wtorek, 19 czerwca 1928
W holenderskiej stoczni GM Muller zwodowano trzymasztowy szkuner "Vlissingen", późniejszą "Iskrę", statek szkolny Polskiej Marynarki Wojennej.
wtorek, 19 czerwca 1917
Nieopodal Bacon Island Bar na mieliznę wchodzi "Flying Cloud".
piątek, 19 czerwca 1874
Wodowanie "Sovereign of the Seas" - największego klipra zbudowanego przez J. W. Griffithsa i McKaya - słynnych budowniczych kliprów herbacianych.
sobota, 19 czerwca 1852