TYP: a1

Energia z parowania?

piątek, 6 października 2017
Z mediów/MF

Czy jeziora i rzeki mogą stać się nowym odnawialnym źródłem prądu? Naukowcy z Uniwersytetu Columbia twierdzą, że tak.

Wszystko polega na wykorzystaniu parowania, które jest źródłem ruchu pomiędzy ziemią a powietrzem. A specjaliści z Columbii są zdania, że nowa technologia tylko w Stanach Zjednoczonych pozwoli na wytworzenie 325 gigawatów mocy – czyli niemal 70 proc. tej energii, którą obecnie wytwarza się w USA.

Pomysł naukowców, przedstawiony w czasopiśmie „Nature Communications”, jest dosyć odważny – zwłaszcza biorąc pod uwagę, że opierają się oni na eksperymentach prowadzonych tylko w warunkach laboratoryjnych. Autor badań, biofizyk Ozgur Sahin twierdzi jednak, że jest to równie dobry sposób jak wykorzystanie energii z wiatru, wody i słońca. Zaletą nowego sposobu jest to, że parowanie zachodzi niezależnie od pory doby, co pozwala uniknąć przerw w wytwarzaniu energii charakterystycznych chociażby dla kolektorów słonecznych i nie wymaga w związku z tym stosowania szkodliwych dla środowiska baterii.

Naukowcy szacują także, że w trakcie produkcji energii z parowania można zaoszczędzić połowę wody naturalnie utraconej z jezior i zbiorników. Opracowany przez nich model przewiduje również odzyskanie około 20 proc. wody spożytej przez mieszkańców na danym terenie.

Na razie technologia opracowana przez zespół Sahina czeka na testy w terenie.

 

Tagi: energia, parowanie, technologia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 września

Po zwycięstwie w regatach Plymouth-Vilamoura-Plymouth już na Kanale La Manche w silnym wietrze "Almatur II" łamie maszt; po prowizorycznej naprawie jachtu kontynuuje żeglugę do Dover, tuż przed portem w wyniku wywrotki jacht zatonął, a załogę uratowano.
wtorek, 20 września 1983
Rozpoczęły się pierwsze po II wojnie światowej regaty o Puchar Ameryki; wszystkie wyścigi wygrała "Columbia" z Briggsem Cunninghamem jako skipperem.
sobota, 20 września 1958
W Hamburgu został zwodowany "Passat", bark przeznaczony dla armatora Ferdinanda Leisza; przez lata żeglował do Australii i Ameryki Południowej, a obecnie pełni funkcję statku muzeum w Travemuende.
środa, 20 września 1911