TYP: a1

Dziwny stwór na meksykańskiej plaży

środa, 19 lutego 2020
Anna Ciężadło

Wieść niesie, że dużo lepiej poznaliśmy kosmos, niż tajniki oceanów na Ziemi. Stworzenie, jakie ostatnio znaleziono na jednej z meksykańskich plaż, wydaje się potwierdzać tę tezę. Nie do końca wiadomo bowiem, co to jest, ale przypomina skrzyżowanie delfina z węgorzem. Z tym, że takie krzyżówki... nie istnieją.

 

Spacer nad brzegiem morza

Czym może zakończyć się takie przedsięwzięcie? To zależy; niekiedy oświadczynami, ale nie zawsze bywa aż tak dramatycznie. Niedawno grupka przyjaciół, spacerując po plaży Destiladeras na pacyficznym wybrzeżu Meksyku, znalazła wyrzucone na brzeg szczątki dziwacznego stwora.

Początkowo wydawał się on być delfinem butlonosym, ale bliższe oględziny (nawet bez szczególnych podstaw naukowych) pozwoliły dojść do wniosku, że z całą pewnością nie jest to dobrze nam znany, sympatyczny ssak.

 

Rysopis podejrzanego

Przede wszystkim, zwierzak nie ma oczu – i nic nie wskazuje na to, żeby kiedyś je miał. Nie posiada także płetw. Ma za to mocno wydłużony pysk, uzbrojony w całkiem pokaźny zestaw zębów.

Zwierzę do pewnego stopnia przypomina węgorza, a brak oczu może sugerować, iż zwykle przebywa ono w miejscu, gdzie wzrok jest całkowicie nieprzydatny, czyli w morskich głębinach.

Tą teorię wydaje się popierać fakt, że w okolicy Puerto Vallarta, gdzie leży plaża, na której znaleziono nietypowe stworzenie, znajdują się podmorskie uskoki, których głębokość dochodzi nawet do kilometra. Byłoby to odpowiednie siedlisko dla tego rodzaju zwierzęcia.

Alternatywna teza głosi z kolei, że stwór ten jest jedynie młodym delfinem, który urodził się przedwcześnie lub zginął tuż po narodzinach, bo wskutek daleko posuniętych mutacji, nie był w stanie przeżyć w swoim naturalnym środowisku. Która z teorii jest prawdziwa – tego na razie nie wiadomo. Być może żadna.

 

Powtórka z rozrywki?

Warto przy okazji nadmienić, że nie jest to pierwszy przypadek nieznanego morskiego stworzenia, znalezionego w tym kraju. W 2018 roku na innej meksykańskiej plaży odkryto gigantyczne zwierzę, przypominające skrzyżowanie suma i jaszczurki.

Dwa lata wcześniej, również w Meksyku, natrafiono na szczątki czterometrowego organizmu, którego jednak nie udało się zidentyfikować ze względu na znaczny stopień rozkładu – ale z całą pewnością nie było to żadne znane nam zwierzę.

Trzeba jednak przyznać, że taki egzemplarz, jak „głębinowy delfino-węgorz”, trafił się po raz pierwszy, stanowiąc niezłą zagadkę dla oceanografów i biologów.


 

Tagi: potwór, Meksyk, delfin
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 June

W regatach Rolex Transatlantic Challenge wygrywa "Mari Cha IV".
środa, 1 czerwca 2005
Na starcie regat AZAB 83 stanął Jerzy Rakowicz na jachcie "Alices Mirror"; zajął 2 miejsce na mecie w Falmouth, a pierwsze w swojej klasie.
środa, 1 czerwca 1983
W Gdańsku odbył się chrzest "Pogorii".
niedziela, 1 czerwca 1980
Start do III Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy; tym razem wystartowało 35 zawodników. Regaty wygrał Geoffrey Williams na "Sir Thomas Lipton".
sobota, 1 czerwca 1968
Na małym jachcie "Tinkerbelle" Robert Manry rozpoczął samotny rejs z Falmouth w Stanach Zjednoczonych do Falmouth w Anglii.
wtorek, 1 czerwca 1965
Rozpoczęcie rejsu s/y "Amethyst" ze Stanleyem Jabłońskim przez Atlantyk.
sobota, 1 czerwca 1963
W Auckland kończy się rejs Erwina Webera na s/y "Farys", pierwszy samotny rejs polskiego żeglarza.
środa, 1 czerwca 1938
Na "New Bedford" z portu Chatham rozpoczęli przeprawę przez Atlantyk Thomas Crapo wraz z żoną; 22 lipca wylądowali w Newlyn w Wielkiej Brytanii.
piątek, 1 czerwca 1877