TYP: a1

Czy tak wyglądał potwór z Loch Ness?

czwartek, 8 września 2016
Z mediów/MF
Czy tajemnica potwora z Loch Ness została rozwiązana? Brytyjscy paleontolodzy wydobyli skamielinę ichtiozaura, odkrytą 50 lat temu na wyspie Skye.

ichtiozaur
Von Dmitry Bogdanov - dmitrchel@mail.ru, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3343922


Skamielina ichtiozaura z epoki jurajskiej została odkryta 50 lat temu. Ze względu na to, iż odkrycia dokonano niedaleko jeziora Loch Ness, zaczęto w nim dopatrywać się związku z legendą o potworze z Loch Ness. Być może, nawet jeśli nie jest to sam Nessie, to jego bliski krewny?

Jakkolwiek by nie było, odkrycie i wydobycie skamieliny to wielki sukces. Przez 50 lat naukowcy obawiali się wydobyć szczątki ze względu na prawdopodobieństwo ich uszkodzenia. Wreszcie się to udało, przy wykorzystaniu specjalnych stalowych igieł wibracyjnych – i w ten sposób skamielina, licząca sobie drobne 170 milionów lat ujrzała światło dzienne. Jak się okazuje, jest to jeden z najlepiej zachowanych szkieletów ichtiozaura, jakie do tej pory udało się odnaleźć. Jednak zanim trafi do muzeum, zbadają go specjaliści z Uniwersytetu w Edynburgu.

Ichtiozaury były najpowszechniej występującymi gadami morskimi ery mezozoicznej – zajmowały wówczas takie miejsce, jakie dziś zajmują delfiny. Miały podobny do nich pociskowaty kształt, przednie kończyny przekształcone w płetwy i ogon zakończony dużą pionową płetwą napędową w kształcie półksiężyca, podobnie jak tuńczyki.

Tagi: odkrycie, ichtiozaur, Loch Ness, Skye, skamielina
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 June