TYP: a1

Czy tak wyglądał potwór z Loch Ness?

czwartek, 8 września 2016
Z mediów/MF
Czy tajemnica potwora z Loch Ness została rozwiązana? Brytyjscy paleontolodzy wydobyli skamielinę ichtiozaura, odkrytą 50 lat temu na wyspie Skye.

ichtiozaur
Von Dmitry Bogdanov - dmitrchel@mail.ru, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3343922


Skamielina ichtiozaura z epoki jurajskiej została odkryta 50 lat temu. Ze względu na to, iż odkrycia dokonano niedaleko jeziora Loch Ness, zaczęto w nim dopatrywać się związku z legendą o potworze z Loch Ness. Być może, nawet jeśli nie jest to sam Nessie, to jego bliski krewny?

Jakkolwiek by nie było, odkrycie i wydobycie skamieliny to wielki sukces. Przez 50 lat naukowcy obawiali się wydobyć szczątki ze względu na prawdopodobieństwo ich uszkodzenia. Wreszcie się to udało, przy wykorzystaniu specjalnych stalowych igieł wibracyjnych – i w ten sposób skamielina, licząca sobie drobne 170 milionów lat ujrzała światło dzienne. Jak się okazuje, jest to jeden z najlepiej zachowanych szkieletów ichtiozaura, jakie do tej pory udało się odnaleźć. Jednak zanim trafi do muzeum, zbadają go specjaliści z Uniwersytetu w Edynburgu.

Ichtiozaury były najpowszechniej występującymi gadami morskimi ery mezozoicznej – zajmowały wówczas takie miejsce, jakie dziś zajmują delfiny. Miały podobny do nich pociskowaty kształt, przednie kończyny przekształcone w płetwy i ogon zakończony dużą pionową płetwą napędową w kształcie półksiężyca, podobnie jak tuńczyki.

Tagi: odkrycie, ichtiozaur, Loch Ness, Skye, skamielina
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 August

W Cowes z okazji 150.lecia Pucharu Ameryki zorganizowano jubileuszowe regaty, w których wystartowało 208 jachtów z różnych epok, a zwyciężył "Stealth" w czasie o prawie 5 godzin lepszym niż czas jachtu "America" z 1851 r.
środa, 22 sierpnia 2001
Zmarł Kpt. Antoni Ledochowski, jedna z legendarnych postaci polskiego żeglarstwa, wykładowca Szkoły Morskiej w Tczewie, potem w Gdyni, autor m.in. doskonałych podręczników z astronawigacji
czwartek, 22 sierpnia 1974
Zmarł Eugeniusz Kwiatkowski, m.in. twórca Gdyni i Centralnego Okręgu Przemysłowego
czwartek, 22 sierpnia 1974
Start do wokółziemskiego rejsu Bernarda Moitessiera na "Joshua"
czwartek, 22 sierpnia 1968
S/y "Swarożyc" pod Kpt. Wacławem Liskiewiczem zakończył rejs na Spitsbergen (po przebyciu 4905 Mm); był to pierwszy rejs polskiego jachtu w rejony podbiegunowe
wtorek, 22 sierpnia 1967
Na jachcie "Anahita" wyruszył w rejs dookoła świata Louis Bernicot; rejs zakończył się pełnym sukcesem, przy czym odbył sie on bez jakiejkolwiek poważniejszej awarii
sobota, 22 sierpnia 1936