TYP: a1

Czy ryby mają ości?

wtorek, 2 października 2018
Z mediów/Guardian

Proszę państwa, proszę nie pytać, czy ryby mają ości. Owszem, mają. Nie wiem dlaczego, być może Bóg tak chciał – takie ogłoszenie wywiesił pewien zdenerwowany restaurator. I niestety, przykro nam to mówić, ale…nie miał racji.

 

Wszystko przez osiągnięcia techniki. Kilkakrotnie już poruszaliśmy ten temat przy okazji różnych odkryć z dna oceanu. Tym razem również technika umożliwiła odkrycie trzech nowych gatunków ryb. I tak się składa, że są one pozbawione ości. A także łusek, jeśli chodzi o ścisłość.

 

Nowe gatunki odkryto w głębinach Oceanu Spokojnego, w Rowie Atakamskim. Na głębokości, bagatela, 7500 metrów. Jak twierdzą badacze, ryby żyją w miejscu, w którym panuje tak ogromne ciśnienie, że nie wytrzymałyby tego żadne inne ryby.

 

Rybki nazwano roboczo ślinikami - różowymi, niebieskimi i purpurowymi. Nie są wielkie, ich rozmiar to ok. 20 – 25 cm.  Pływają w wodzie o stałej temperaturze 2 st. C i "pod ekstremalnym ciśnieniem odpowiadającym naciskowi niemal 8000 kilogramów na mały palec" – jak wyjaśnił biolog morski z Uniwersytetu Newcastle Alan Jamieson. Ich ciało składa się z galaretowatej masy, a najtwardszymi miejscami w ich ciele są elementy ucha wewnętrznego, które pozwalają je utrzymać w równowadze oraz zęby. Wydobyte na powierzchnię delikatne ciała stworzonek „rozpływają się” pozbawione utrzymującego je przy życiu ciśnienia.

Dotychczas znanych jest około 300 odmian ryb śliników, przystosowanych do życia na dużych głębokościach w warunkach wysokiego ciśnienia.

 

Tagi: ślinik, ryba, odkrycie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 June

Wodowanie nowego trimarana "IDEC" dla Francisa Joyona.
wtorek, 19 czerwca 2007
Rehabilitacja Mariusza Zaruskiego.
poniedziałek, 19 czerwca 1989
Blisko Salcombe Harbour wchodzi na mieliznę "Herzogin Cecile".
piątek, 19 czerwca 1936
Na redzie portu gdyńskiego stanął, zakupiony ze składek społeczeństwa żaglowiec "Dar Pomorza".
czwartek, 19 czerwca 1930
Urodziła się Teresa Remiszewska-Damsz, była pierwszą Polką, a czwartą kobietą na świecie, która samotnie przepłynęła Atlantyk. W 1972 r. wzięła udział w regatach OSTAR, wcześniej odbyła pierwszy samotny rejs po Bałtyku na s/y "Zenit".
wtorek, 19 czerwca 1928
W holenderskiej stoczni GM Muller zwodowano trzymasztowy szkuner "Vlissingen", późniejszą "Iskrę", statek szkolny Polskiej Marynarki Wojennej.
wtorek, 19 czerwca 1917
Nieopodal Bacon Island Bar na mieliznę wchodzi "Flying Cloud".
piątek, 19 czerwca 1874
Wodowanie "Sovereign of the Seas" - największego klipra zbudowanego przez J. W. Griffithsa i McKaya - słynnych budowniczych kliprów herbacianych.
sobota, 19 czerwca 1852