TYP: a1

Zderzenie na Morzu Ochockim

środa, 26 maja 2021
Hanka Ciężadło

26 maja o 6.00 rano czasu lokalnego rosyjski statek towarowy Amur zderzył się z japońskim kutrem. Do kolizji doszło na Morzu Ochockim, na północ od Hokkaido. Wskutek tego incydentu trzy osoby poniosły śmierć.

Okoliczności zdarzenia

662-tonowy frachtowiec „Amur”, zarejestrowany w Newelsku, był właśnie w drodze - transportował ładunek krabów do jednego z japońskich portów. Kiedy niespodziewanie uderzył w unieruchomiony, 9,7-tonowy kuter „Daihachi Hokko Maru”, mniejsza jednostka praktycznie nie miała szans.

Wypadek miał miejsce około 15 mil na północ od miasta Mombetsu, położonego w prefekturze Hokkaido. Wskutek uderzenia japońska łódź przewróciła się. Na jej pokładzie znajdowało się pięć osób.

Jak poinformował rzecznik rządu japońskiego Katsunobu Kato, załoga rosyjskiej jednostki podjęła rybaków z wody, udzieliła im pierwszej pomocy i przetransportowała ich do Mombetsu. Rosjan eskortował japoński statek patrolowy. Niestety, trzech rybaków zmarło wskutek odniesionych obrażeń.

Jak do tego doszło?

Wszystko wskazuje na to, że zawinili tutaj Rosjanie, chociaż należy podkreślić, że okoliczności zdarzenia również odegrały pewną rolę.

Z zeznań ocalałych rybaków wynika, że załoga japońskiego kutra była zajęta połowem krabów. Ich łódź nie mogła manewrować. Z kolei rosyjska jednostka przemieszczała się, ale wskutek bardzo gęstej mgły jej załoga nie dostrzegła w porę Japończyków i z tego powodu doszło do zderzenia.

Kapitan „Amura” podkreśla również, że takie jednostki, jak Daihachi Hokko Maru, nie powinny łowić aż tak daleko od brzegu. Dlatego ani on, ani nikt z załogi nie spodziewał się, że na drodze frachtowca znajdzie się tego rodzaju przeszkoda.  

Tagi: kolizja, zderzenie, Japonia, Rosja, rybacy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932