TYP: a1

Załoga Thomasa Coville'a wycofała się z wyścigu dookoła świata

poniedziałek, 14 grudnia 2020
Z mediów

Tegoroczna edycja wyścigu dookoła świata bez zawijania do portu, czyli Jules Verne Trophy nie ma szczęścia. 11 grudnia z powodu uszkodzenia steru wycofał się z wyścigu trimaran „Sodebo Ultim 3” Thomasa Coville’a

 

Przypomnijmy - 25 listopada wyścig zaczęły dwie jednostki, obie francuskie – „Gitana 17” i „Sodebo Ultim 3”. Obie chciały pobić rekord również należący do Francuza Francisa Joyona, który trasę pokonał w 40 dni, 23 godziny, 30 minut i 30 sekund na przełomie 2016 i 2017 roku. Najpierw, 27 listopada wycofała się „Gitana 17” płynąca pod dowództwem Francka Cammasa, która po zderzeniu z niezidentyfikowanym obiektem pływającym miała uszkodzony jeden z foilów. Drużyna Thomasa Coville'a na „Sodebo Ultim 3” radziła sobie znacznie lepiej i na wysokość Przylądka Dobrej Nadziei przypłynęła aż o 17 godzin i 35 minut szybciej niż cztery lata temu Joyon . Potem jednak pogoda przestała żeglarzom sprzyjać i jacht stracił zyskany wcześniej czas. A ostatecznie 11 grudnia załoga „Sodebo Ultim 3” zauważyła uszkodzenie steru. Awarii nie udało się naprawić, dlatego załoga zdecydowała o wycofaniu się wyścigu.

Tagi: Jules Verne Trophy, Thomas Coville, wyścig
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 7 May

Na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie pochowano Leszka Błaszczyka, żeglarza, dziennikarza, wieloletniego redaktora naczelnego "Żagli". W czasie II wojny światowej - członek harcerskich "Szarych Szeregów", później deportowany do Niemiec na przymusowe roboty
środa, 7 maja 2008
Ze Świnoujścia wyruszył w rejs s/y "Bies" pod Kapitanem Bogdanem Prądzyńskim; w powrót do kraju jacht wystartował 15 lipca 1976 r. pod Kpt. Stanisławem Horeckim (zakończenie rejsu 15 października w Kołobrzegu).
środa, 7 maja 1975
Na południowym Atlantyku sir Alec Rose zamyka wokółziemską pętlę na "Lively Lady".
sobota, 7 maja 1966
Patent kapitański zdobywają Krystyna Chojnowska-Liskiewicz i Dariusz Bogucki.
sobota, 7 maja 1966
Zwodowano żaglowiec "Preussen", jeden z największych żaglowców świata; statek pływał z Europy do Ameryki Południowej, a po kolizji (1910 r.) z parowcem "Brighton" uległ uszkodzeniu, zakotwiczony - zerwał się z kotwicy i rozbił na skałach.
środa, 7 maja 1902
Zwodowano "Victory" - statek flagowy Horatio Nelsona, sławny udziałem w bitwie pod Trafalgarem; obecnie okręt stoi w suchym doku w Portsmouth pełniąc funkcję muzeum.
wtorek, 7 maja 1765