TYP: a1

Wyspa z odzysku

poniedziałek, 3 października 2016
Z mediów
Po 68 latach działalności likwidowana jest australijska baza naukowa na wyspie Macquarie. Z wyspy usuwane będą ślady ludzkiej działalności, w tym zwierzęta, jakie trafiły tu z człowiekiem: psy, koty, króliki i szczury.

wyspa Macquarie
By M. Murphy - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1657848


Wyspa ma 34 km długości i 5,5 km szerokości. Od 1997 roku wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Stacja naukowa 1500 km na południe od Tasmanii, w strefie „wyjących pięćdziesiątek” została założona w 1948 roku. Od tamtej pory zdążyła się już solidnie zestarzeć i utrzymywanie jej infrastruktury byłoby zbyt kosztowne w stosunku do korzyści. Stare urządzenia grożą także zanieczyszczaniem środowiska.

Wyspa została odkryta w 1810 roku, od tego momentu jej ekosystem ulegał zmianie pod wpływem działalności człowieka. Doprowadzenie go do pierwotnego stanu ma zająć około dziesięciu lat.
Tagi: wyspa, Macquarie, australia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 May

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520