TYP: a1

Czy Google ukrył tajną rosyjską bazę?

wtorek, 11 grudnia 2018
Monika Frenkiel

Wszystko zaczęło się od wyszukiwarki. Ktoś ciekawski szukał sobie w Google maps Wyspy Jeanette na Morzu Wschodniosyberyjskim. I okazało się, że…wyspę zamazano, na dodatek bardzo ordynarnie. Na zdjęciu satelitarnym w tym miejscu widnieje czarna plama przypominająca wypisz-wymaluj dziecięce bohomazy robione czarnym flamastrem.

Internet oczywiście zaroił się od teorii spiskowych. Które mają pewne podstawy – nie od dziś wiadomo, że ze swoich map satelitarnych Google wymazuje bazy wojskowe np. lotniska wojskowe w Niemczech, silosy rakietowe w Rosji, czy bazy w Afganistanie. Czy taki właśnie los spotkał wyspę Jeanette? W Internecie zaroiło się od przypuszczeń, że na wyspie znajduje się tajna rosyjska baza wojskowa. W końcu wyspa, znajdująca się blisko wybrzeży USA i Kanady, to idealne miejsce na lokalizację takiego przybytku.

 

Sytuację nakręca także Google, które do zataczającej coraz szersze kręgi afery nie odniosło się w żaden sposób. Mało tego – rzecznik Google odmówił komentarza.

 

Wyspa Jeannette jest niewielka i ma zaledwie ok. 3 km kwadratowych. Znajduje się najdalej na wschód spośród Wysp Nowosyberyjskich. Najwyższym punktem na wyspie jest wzniesienie o wysokości 351 m n.p.m. Wyspa została odkryta w 1881 roku podczas ekspedycji na czele której stał oficer marynarki wojennej USA i odkrywca George E. De Long. De Long zajął wyspę dla USA i nazwał na cześć swojego okrętu (USS Jeanette). Jednak na początku XX wieku pretensje do wyspy zgłosiła carska Rosja.

Administracyjnie wyspa należy obecnie do Federacji Rosyjskiej.

Tagi: wyspa, Google, baza
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 January

Zmarł Tadeusz Borysewicz - oficer Marynarki Wojennej, dowódca ORP "Jaskółka" walczący w obronie Helu, po wojnie - brał udział w odbudowie basenu jachtowego w Gdyni, ratowaniu sprzętu żeglarskiego, organizacji jacht klubu. Współorganizator i redaktor czaso
środa, 17 stycznia 1973