TYP: a1

Więźniowie wielorybiego więzienia trafią na wolność

czwartek, 11 kwietnia 2019
Z mediów

To dowód na to, że protesty mają sens. Rosjanie wypuszczą na wolność prawie sto waleni przetrzymywanych w ciasnych zbiornikach w miejscowości Nachodka.

W ubiegłym roku świat obiegły zdjęcia wielorybów schwytanych i przetrzymywanych w ciasnych zbiornikach w pobliżu portu w Nachodce nad Morzem Japońskim. Zwierzęta - 11 orek i 87 białuch arktycznych (zwanych też walami białymi) zostały schwytane przez prywatną firmę i miały być sprzedane do aquaparków w Chinach, mimo że od 1982 roku w mocy pozostaje światowe moratorium na komercyjne połowy tych zwierząt. Dozwolone są jedynie połowy w celach naukowych i edukacyjnych.

Sprawa wywołała światowe oburzenie i fale protestów – interweniowały władze Kremla, które nakazały znaleźć sposób na uwolnienie wielorybów.

Po miesiącach starań podjęto decyzję o uwolnieniu zwierząt. Ogłosił ją gubernator regionu Oleg Kozemiako. Decyzja o uwolnieniu wielorybów zbiega się w czasie z wizytą francuskiego eksperta morskiego Jean-Michela Cousteau, syna słynnego eksperta morskiego Jacquesa Cousteau. I to naukowcy z zespołu Cousteau wraz z rosyjskimi specjalistami będą decydować, kiedy i które zwierzęta mają być wypuszczone na wolność. Oleg Kozemiako zapowiedział też stworzenie specjalnego ośrodka rehabilitacyjnego dla więzionych w Nachodce waleni. Jak zapewnił, warunki w ośrodku będą maksymalnie zbliżone do panujących w naturalnym środowisku tych zwierząt.

 

Dodatkowo rosyjskie służby bezpieczeństwa FSB wniosły oskarżenia przeciwko czterem firmom zaangażowanym w sprawę wyłapania wielorybów. Miało dojść do złamania przepisów dotyczących rybołówstwa.

W Chinach cena za orkę sprzedawana do parku rozrywki może wynieść ponad 6 mln dolarów. W całej Chińskiej Republice Ludowej istnieje obecnie ponad 60 takich obiektów i budowane są kolejne.

 

Tagi: walenie, Nachodka
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 June

Wodowanie nowego trimarana "IDEC" dla Francisa Joyona.
wtorek, 19 czerwca 2007
Rehabilitacja Mariusza Zaruskiego.
poniedziałek, 19 czerwca 1989
Blisko Salcombe Harbour wchodzi na mieliznę "Herzogin Cecile".
piątek, 19 czerwca 1936
Na redzie portu gdyńskiego stanął, zakupiony ze składek społeczeństwa żaglowiec "Dar Pomorza".
czwartek, 19 czerwca 1930
Urodziła się Teresa Remiszewska-Damsz, była pierwszą Polką, a czwartą kobietą na świecie, która samotnie przepłynęła Atlantyk. W 1972 r. wzięła udział w regatach OSTAR, wcześniej odbyła pierwszy samotny rejs po Bałtyku na s/y "Zenit".
wtorek, 19 czerwca 1928
W holenderskiej stoczni GM Muller zwodowano trzymasztowy szkuner "Vlissingen", późniejszą "Iskrę", statek szkolny Polskiej Marynarki Wojennej.
wtorek, 19 czerwca 1917
Nieopodal Bacon Island Bar na mieliznę wchodzi "Flying Cloud".
piątek, 19 czerwca 1874
Wodowanie "Sovereign of the Seas" - największego klipra zbudowanego przez J. W. Griffithsa i McKaya - słynnych budowniczych kliprów herbacianych.
sobota, 19 czerwca 1852