TYP: a1

Tysiące wyrzuconych szczepionek na plaży. Właściciela brak

czwartek, 13 października 2022
Hanka Ciężadło

Zwykle na plażach znajduje się muszelki, śmieci, albo – przy dużym szczęściu – bursztyny. Szczepionek przeciw grypie nikt się tam raczej nie spodziewa – a jednak. Co więcej, okazuje się, że mogą one występować w ilościach hurtowych, pochodzić z innego kontynentu, a na dodatek wciąż mieć aktualną datę ważności. Takie cuda tylko w Peru.

 

Życie na plaży

Kilka dni temu wolontariusze z pozarządowej organizacji Vida (Życie) przeprowadzali akcję sprzątania plaży Oquendo. Okazało się jednak, że oprócz standardowego zestawu odpadów natknęli się na kilka tysięcy strzykawek z igłami (!!!), zawierających szczepionkę przeciw grypie.

Wolontariusze postanowili więc nagłośnić sprawę za pośrednictwem mediów społecznościowych. Co prawda przedstawiciele organizacji podkreślili, że sprzątają peruwiańskie plaże od dwudziestu lat i nie jest to pierwszy raz, kiedy odnajdują na nich igły, potłuczone probówki do pobierania krwi, czy strzykawki. Tym razem jednak skala znaleziska była naprawdę imponująca.

Co to za szczepionka?

Był to preparat przeciw grypie pochodzący z niemieckiego laboratorium GlaxoSmithKline. Co ciekawe, niektóre ze strzykawek miały datę ważności 2025, a więc nadawały się jeszcze do użytku. Można było spożytkować je w lepszy sposób, niż do zaśmiecania plaż.

Znalezisko odbiło się szerokim echem, a sprawę postanowiła zbadać agencja Associated Press, a także dużo wyższa instancja: peruwiańskie ministerstwo zdrowia. Urzędnicy po krótkiej analizie sytuacji wydali oświadczenie, w którym oznajmili, iż "rząd nie zaopatrzył się w ostatnim czasie w ten rodzaj szczepionek". Oznacza to, że albo porzucił je prywatny podmiot (chociaż skala zjawiska sugeruje raczej co innego), albo pochodzą one zza granicy. Nie udało się jednak ustalić, kto jest właścicielem, a właściwie – sprawcą całego zamieszania.

Tagi: Peru, plaża, szczepionki, grypa, ekologia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 March

W Sosnowcu urodził się Jerzy Porębski, znany szantymen, autor i kompozytor piosenek żeglarskich, jeden z członków zespołu "Stare Dzwony".
czwartek, 23 marca 1939
Został rozstrzelany w obozie koncentracyjnym Stutthof Tadeusz Ziółkowski, animator wychowania morskiego w Wolnym Mieście Gdańsk; w Polskim Klubie Żeglarskim organizował pierwsze kursy żeglarskie dla drużyn młodzieży akademickiej.
sobota, 23 marca 1940