TYP: a1

Tysiące wyrzuconych szczepionek na plaży. Właściciela brak

czwartek, 13 października 2022
Hanka Ciężadło

Zwykle na plażach znajduje się muszelki, śmieci, albo – przy dużym szczęściu – bursztyny. Szczepionek przeciw grypie nikt się tam raczej nie spodziewa – a jednak. Co więcej, okazuje się, że mogą one występować w ilościach hurtowych, pochodzić z innego kontynentu, a na dodatek wciąż mieć aktualną datę ważności. Takie cuda tylko w Peru.

 

Życie na plaży

Kilka dni temu wolontariusze z pozarządowej organizacji Vida (Życie) przeprowadzali akcję sprzątania plaży Oquendo. Okazało się jednak, że oprócz standardowego zestawu odpadów natknęli się na kilka tysięcy strzykawek z igłami (!!!), zawierających szczepionkę przeciw grypie.

Wolontariusze postanowili więc nagłośnić sprawę za pośrednictwem mediów społecznościowych. Co prawda przedstawiciele organizacji podkreślili, że sprzątają peruwiańskie plaże od dwudziestu lat i nie jest to pierwszy raz, kiedy odnajdują na nich igły, potłuczone probówki do pobierania krwi, czy strzykawki. Tym razem jednak skala znaleziska była naprawdę imponująca.

Co to za szczepionka?

Był to preparat przeciw grypie pochodzący z niemieckiego laboratorium GlaxoSmithKline. Co ciekawe, niektóre ze strzykawek miały datę ważności 2025, a więc nadawały się jeszcze do użytku. Można było spożytkować je w lepszy sposób, niż do zaśmiecania plaż.

Znalezisko odbiło się szerokim echem, a sprawę postanowiła zbadać agencja Associated Press, a także dużo wyższa instancja: peruwiańskie ministerstwo zdrowia. Urzędnicy po krótkiej analizie sytuacji wydali oświadczenie, w którym oznajmili, iż "rząd nie zaopatrzył się w ostatnim czasie w ten rodzaj szczepionek". Oznacza to, że albo porzucił je prywatny podmiot (chociaż skala zjawiska sugeruje raczej co innego), albo pochodzą one zza granicy. Nie udało się jednak ustalić, kto jest właścicielem, a właściwie – sprawcą całego zamieszania.

Tagi: Peru, plaża, szczepionki, grypa, ekologia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932