TYP: a1

„Twoi marynarze ucierpią”

czwartek, 15 lipca 2021
Hanka Ciężadło

Taki krótki, acz treściwy komunikat wysłał Michaił Popow, zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Rosji, do Brytyjczyków. Rosjanom chodzi o to, by Wyspiarze przestali wysyłać swoje statki w okolice Krymu. A o co chodzi Brytyjczykom?

Ciąg dalszy następuje

Ciepłe słowa, jakie padają na linii Moskwa – Londyn to reperkusje wydarzeń z zeszłego miesiąca. Statek Royal Navy, HMS Defender, wpłynął wówczas na wody wokół Krymu i został ostrzelany (albo i nie – zdania są tu podzielone) przez rosyjskie służby, które uznały, że to już ich rewir. Faktem jest, że Brytyjczycy celowo drażnią Rosjan, a ci nie słyną z wyrozumiałości dla ludzi, którzy grają im na nosach.

W efekcie wielkimi krokami zbliżamy się do eskalacji konfliktu, albo do momentu, w którym żadnej ze stron nie będzie już wypadało ustąpić, nawet gdyby tego chciała. Po co nam ta awantura? To już pytanie do ponurych facetów pełniących odpowiedzialne (czyżby?) stanowiska.

Taki tam wywiad

Popow poczuł się w obowiązku ostrzec Brytyjczyków, żeby zaniechali tej niebezpiecznej zabawy. W wywiadzie dla dziennika rządowego Rossijskaja Gazeta powiedział: „Podobne działania zostaną w przyszłości udaremnione najostrzejszymi metodami przez Rosję, niezależnie od przynależności państwowej sprawcy. Sugerujemy naszym przeciwnikom zastanowienie się, czy warto organizować takie prowokacje, biorąc pod uwagę możliwości rosyjskich sił zbrojnych”.

Dodał też: „To nie członkowie brytyjskiego rządu znajdą się na statkach i statkach wykorzystywanych do prowokacyjnych celów. I w tym kontekście chcę zadać pytanie tym samym Borisowi Johnsonowi i Dominicowi Raabowi – co powiedzą rodzinom brytyjskich marynarzy, którzy ucierpią w imię takich „wielkich” pomysłów?”

Rosyjski głos rozsądku?

Trudno uwierzyć, że doczekaliśmy czasów, gdy Rosjanie apelują o spokój i rozsądek. A jednak. W świetle pomysłów pana Johnsona, dotyczących „przywracania Royal Navy należnej jej pozycji na świecie” trudno nie zauważyć, że to Brytyjczycy są tutaj stroną, która jątrzy, zamiast prowadzić do zgody. Może po prostu chcą wypróbować w akcji swoją najnowszą zabawkę?

Przypomnijmy, że w styczniu 2021 roku zwodowali największy okręt w historii Royal Navy, ważący 65 tys. ton HMS Queen Elizabeth i zrobili z niego centralny element grupy uderzeniowej, a możliwość operowania w dowolnym miejscu globu uznali za „kamień milowy w rozwoju swojego kraju”. No cóż.

Tagi: Rosja, Wielka Brytania, Morze Czarne, Krym
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 August

Z basenu jachtowego w Gdyni wyszła w rejs przebudowana szalupa statkowa "Chatka Puchatków", na której Jerzy Tarasiewicz i Janusz Misiewicz przepłynęli Altantyk (rejs zakończyli na Martynice 02.04.1959 r.)
piątek, 8 sierpnia 1958
Rozpoczął powojenną działalność Oddział Morski Yacht Klubu Polski; pracowali w nim m.in. Henryk Proszowski, Mieczysław Przewłocki, a na jego czele stanął kontradmirał Włodzimierz Steyer
środa, 8 sierpnia 1945
Na 35. milowej trasie odbyły się II regaty o Puchar Ameryki. Wśród startujących był także zwycięzca I regat, ale tym razem zajął 4. miejsce. W regatach zwyciężył amerykański "Magic"; puchar pozostał w Ameryce
poniedziałek, 8 sierpnia 1870