TYP: a1

Szymon Kuczyński chce pobić rekord świata

poniedziałek, 12 czerwca 2017
Z mediów/Northman.pl

Rok temu Szymon Kuczyński na pokładzie jachtu Maxus 22 „Atlantic Puffin” zakończył samotny rejs dookoła świata. Najwyższa pora ruszyć znowu w rejs - tym razem celem jest ustanowienie rekordu świata w samotnej żegludze non stop dookoła Ziemi jako najmniejszy jacht w historii!

Oczywiście chodzi o sprawdzenie i przesunięcie granic możliwości człowieka i sprawdzenie sprzętu w ekstremalnych warunkach. Wpływa na to długość rejsu, najbardziej odludne miejsca świata  –  z  dala od jakiegokolwiek wsparcia (w tym ratunkowego), żegluga przez najbardziej sztormowe rejony oceanów, niebezpieczeństwo spotkania gór lodowych.

Szymon będzie płynął bez wsparcia z zewnątrz, samotnie,  na bardzo małym jachcie. Bez silnika,  z  energią wytwarzaną  przez wiatr,  słońce  i mięśnie. Rok życia na 4m2 wymusza  bezbłędne przygotowanie techniczne jachtu, logistykę i planowanie. Wymaga doskonałego przygotowania fizycznego i psychicznego. Brak  kontaktu z innym człowiekiem,  wsparcia medycznego czy technicznego. Akcja ratunkowa praktycznie niemożliwa na sporej części trasy, przez wiele miesięcy. Nie ma miejsca na błędy.

Cel jest niezwykle trudny, ale  minimalizm  potrzeb codziennych, rozwój techniki i technologii pozwala na bezpieczne i skuteczne realizowanie najbardziej szalonych  pomysłów  do tej pory zarezerwowanych  w żeglarstwie głównie dla kosztownych projektów  opartych o duże, kilkunastometrowe, a tym samym drogie jachty.

Szymon wyruszy 12  sierpnia  2017  r.  z  Plymouth w  południowej Anglii.  Start odbędzie się dzień po zakończeniu regat Rolex Fastnet Race. To największe pełnomorskie  regaty na świecie, w których Szymon bierze udział, jako komercyjny sternik na jachcie klasy Sigma 38.

Meta będzie w miejscu startu – Plymouth, po okrążeniu kuli ziemskiej dookoła trzech przylądków: Przylądka Dobrej Nadziei, Przylądka Leeuwin i Przylądka Horn. Planowany czas rejsu: 10-11 miesięcy.

SKIPPER

Szymon Kuczyński, 35 lat, 42 tys. mil samotnej żeglugi

 JACHT „ATLANTIC PUFFIN” ze stoczni Northman typu Maxus  22 (6, 36 m  długości) ma za sobą rejs dookoła świata (najmniejszy polski jacht), na Islandię ( najmniejszy polski jacht), zwycięzca wielu morskich regat na Bałtyku (m.in.  Sailbook Cup, Volvo Gdynia Sailing Days, Regaty Unity Line). Jacht zbudowany został w stoczni Northman, która jest głównym partnerem technicznym wyprawy.

 

 

Tagi: Szymon Kuczyński, Northman, rejs, Atlantic Puffin
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 March

W Wellington urodził się Russel Coutts; był sternikiem w "Team New Zealand". W ich barwach obronił Puchar dla Nowej Zelandii.
czwartek, 1 marca 1962
W rejsie z Australii do Europy ginie bez wieści bark "Admirał Karpfanger" ex "L'anenir".
wtorek, 1 marca 1938
W okołoziemskim rejsie "Dar Pomorza" pod Kapitanem Konstantym Maciejewiczem opływa Przylądek Horn; było to pierwsze przejscie przylądka pod polską banderą.
poniedziałek, 1 marca 1937
Urodził się Kpt. Andrzej Urbańczyk, żeglarz, pisarz, kompozytor piosenek żeglarskich, aforysta, poeta, swego czasu kolarz, judoka, wojujący pacyfista, obrońca zwierząt, najczęściej nagradzany kapitan Rejsu Roku, organizator i dowódca pierwszej powojennej
niedziela, 1 marca 1936
"Dar Pomorza" jako pierwszy polski statek zawija do Japonii.
piątek, 1 marca 1935
Konstanty Maciejewicz rozpoczyna pracę w PSM w Tczewie.
środa, 1 marca 1922