TYP: a1

Ostatnie tygodnie przygotowań

środa, 26 lipca 2017
Informacja prasowa

Już w sierpniu Szymon Kuczyński planuje start kolejnego okołoziemskiego rejsu. Po raz kolejny wyruszy na jachcie Maxus 22 "Atlantic Puffin" by  tym razem - podjąć próbę opłynięcia Ziemi bez zawijania do portów. Jeśli mu się powiedzie, będzie kolejnym Polakiem po Henryku Jaskule i Tomku Lewandowskim, który dokona tego żeglarskiego wyczynu. Ponadto Maxus 22 jest krótszy od najmniejszej jednostki, w historii światowego żeglarstwa opłynęła świat, więc poprzeczka jaką stawia sobie Szymon jest naprawdę wysoko.

Szymon do kolejnej próby przygotowuje się zawzięcie od kilku miesięcy. Z jednej strony przygotowuje jachtu od strony technicznej, z drugiej organizuje logistykę rejsu. Planuje, że rejs zajmie mu między 9, a 11 miesięcy. Start rejsu planowany jest na 12 sierpnia z Plymouth. Trasa rejsu prowadzi na południe do Przylądka Dobrej Nadziei, następnie na zachód mijając przylądek Leeuwin do Przylądka Horn gdzie planuje być w styczniu 2018 roku. Stamtąd już prosta droga do mety w Anglii.

[t][/t] [s]Fot. Marcin Zaborowski[/s]

Po raz kolejny pokładzie małego jachtu w okołoziemskim rejsie nie będzie silnika. Głównym źródłem napędu pozostają żagle, a źródłem energii panele słoneczne ładujące akumulatory. Przed rejsowe przygotowania jachtu nie były znaczne - zmieniono kilka detali wewnątrz jachtu, metalowe handrelingi zastąpiono drewnianymi, nad lukiem wejściowym pojawiła się niewielka sztywna szprycbuda, która będzie zatrzymywać wodę opadową oraz fale dotychczas załamujące się i częściowo wpadające do zejściówki. Wykonano przegląd i serwis wszystkich najważniejszych elementów od elektryki do urządzenia sterowego. System sterowania został uzupełniony o dodatkowego autopilota hydraulicznego. Największą zmianą jest nowy takielunek - "Wymieniony został maszt oraz całe olinowanie. Obecne jeszcze dobrze służyło jednak nie zdecydował bym się na nim na drugą pętlę. Dzięki Marine Works na Puffinie stanął maszt Selden'a, nowe żagle uszył Sail Service, a na pokładzie pojawił się osprzęt Ronstan'a" - wymienia Szymon.

 

Z Polski jacht wyruszy już pod koniec lipca. Ostatnią okazją by zobaczyć jacht przygotowany do tak trudnego rejsu są Targi Wiatr i Woda w Gdyni rozpoczynające się we czwartek. Tam na stoisku stoczni Northman będzie można wejść na pokład Maxusa 22 "Atlantic Puffin", poznać szczegóły rejsu i porozmawiać z Szymonem.

 

Sponsorzy i partnerzy rejsu "Call of the Ocean": Stocznia Northman, Eljacht. OceanTeam Sailing School, Selden, Marineworks, Seil Service, TBS, Crewsaver, Ronstan, Ahoj, Kompas, Morka, Zielone Pojęcie, This1, Dzik Podłogi, Szkoła Żeglarstwa Gertis. Szymon Kuczyński jest ambasadorem Mariny Kamień Pomorski.

Tagi: Szymon Kuczyński, Atlantic Puffin
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 June

"Club Med" bije rekord trasy Kadyks - San Salvador z wynikiem 10 dni, 14 godzin, 54 minuty, 43 sekundy (15,3 w). Poprzedni rekord należał do katamarana "Jet Services V" Serge Madeca.
niedziela, 18 czerwca 2000
rozpoczęły się 6. etapowe regaty, w których startowało 81 jachtów, 163 żeglarzy. W klasie Finn wygrał Czesław Marchaj, a sędzią regat był Bolesław Kowalski.
piątek, 18 czerwca 1954
Na łodzi o długości 9 m nazwanej "Great Western" amerykański rybak Howard Blackburn, wcześniej pozbawiony palców u rąk, wyruszył w samotny rejs z Gloucester w Stanach Zjednoczonych; dotarł do Gloucester w Anglii po 61 dniach żeglugi.
niedziela, 18 czerwca 1899