TYP: a1

Szymon Kuczyński laureatem nagród Rejs Roku i Srebrny Sekstant 2016

poniedziałek, 2 stycznia 2017
Informacja prasowa

Jury Nagród Honorowych "Rejs Roku" i "Srebrny Sekstant" wyłoniło najlepszych żeglarzy.  Oceniano 10 wypraw, o różnym charakterze, zarówno pod względem skali, charakteru, celów jak i stopnia żeglarskiej trudności. „Srebrnym Sekstantem” i Nagrodą Honorową „Rejs Roku 2016” Jury jednogłośnie zdecydowało się uhonorować kpt. Szymona Kuczyńskiego, który w ramach ambitnego projektu „Maxus Solo Around” opłynął samotnie świat na niewielkim jachcie „Atlantic Puffin”.

Rejs ten w opinii Jury stanowił zwieńczenie konsekwentnych morskich przedsięwzięć realizowanych przez Szymona Kuczyńskiego w ostatnich latach.

Oceaniczne regaty i obecna wokółziemska wyprawa miały dokumentować, że bez wielkich nakładów finansowych, na niewielkim jachcie można podejmować i bezpiecznie realizować nawet najtrudniejsze żeglarskie wyzwania. Wypłynął w listopadzie 2014 roku z Wysp Kanaryjskich na łódce typu Maxus 22 (dł. 6,36 m) i po 15 miesiącach, 4 marca 2016 roku zamknął wokółziemską pętlę wpływając do Las Palmas po pokonaniu 28 587 Mm. Żeglował trasą pasatową – po przejściu Atlantyku i Kanału Panamskiego, z zaledwie jednym postojem (Markizy) przepłynął Pacyfik. Z australijskiego Darwin przez Reunion, opłynięcie Przylądka Dobrej Nadziei, na północ przez Atlantyk do kończącego wyprawę Las Palmas. Mimo skrajnych często warunków pogodowych i przeciwności natury technicznej, wykazał żeglarski profesjonalizm i odpowiedzialność - żeglował bezpiecznie i z powodzeniem. Kapitan Szymon Kuczyński i jacht „Atlantic Puffin” ukończyli tę próbę w dobrej kondycji.

NAGRODZENI:
 

 „Srebrny Sekstant” i I Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2016”

Szymon Kuczyński za samotny rejs dookoła świata na s/y „Atlantic Puffin” – z Wysp Kanaryjskich trasą pasatową przez Kanał Panamski, Pacyfik, Australię wokół Przylądka Dobrej Nadziei do Las Palmas. Start – 10.11.2014, zakończenie wyprawy 4.03.2016 po pokonaniu dystansu 28 587 Mm.

 

II Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2016”

Aleksander Hanusz za samotny transatlantycki rejs na s/y „King of Bongo” – samodzielnie zbudowanym, mieczowym jachcie odkrytopokładowym. Z Portugalii przez Maderę, Kanary, Wyspy Zielonego Przylądka, z najdłuższym oceanicznym przelotem na Martynikę - 2196 Mm.

 

III Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2016”

Michał Palczyński za wyprawę dookoła świata na s/y „Crystal”. Kapitan wraz ze zmieniającymi się załogami, w 42 etapach pokonał 55 555 Mm, bezpiecznie i zgodnie z założonym harmonogramem, w terminie: 16.09.2013 – 30.08.2016.

 

Honorowe Wyróżnienia „Rejs Roku 2016”

Krzysztof Grubecki za edukacyjny rejs „Pogorią” z Morza Śródziemnego na Morze Czarne z grupą 34 gimnazjalistów, w ramach Międzynarodowej Szkoły pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego. Rejs z Włoch do Włoch: 28.08. – 21.10.2016, dystans 4 059 Mm.

 

Piotr Kuźniar za wyprawę „Trawers Shackletona – 100 lat później” na s/y „Selma

Expeditions” – start i meta w Ushuaia; termin 9.10. – 12.11.2016, dystans 3 100 Mm.

 

Nagroda specjalna Polskiego Związku Żeglarskiego

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) za stały nadzór i wielokrotne akcje ratujące życie żeglarzy oraz ich jachty. To swoiste podziękowanie służbie SAR, dzięki której żeglarze morscy mogą czuć się bezpiecznie.

 

Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynowa Róża Wiatrów”

Akademicki Klub Morski w Gdańsku w roku 85-lecie działalności. Za imponujący wkład AKM w rozwój polskiego żeglarstwa morskiego, i wyprawy przynoszące chwałę biało-czerwonej sportowej banderze.

 

Nagroda Grotmaszta Bractwa Kaphornowców

Sekcja Żeglarstwa Morskiego RTW LOTTO-Bydgostia za 50 lat dobrej żeglarskiej roboty w trudnych warunkach – organizowane wyprawy, zbudowane jachty, szkolenie i wychowanie morskie tysięcy młodych entuzjastów żeglarstwa i morskiej przygody. 

 

Nagroda Magazynu Sportów Wodnych „ŻAGLE”

Kolegium redakcyjne, tradycyjnie wyróżniające rejsy morskie na małych jachtach, tym razem przyznało nagrodę Szymonowi Kuczyńskiemu, za samotny rejs dookoła świata. Swoimi rejsami od lat pokazuje on, że żeglarstwo jest sportem bezpiecznym i może być dostępne dla wszystkich.

 

 

Tagi: Szymon Kuczyński, rejs roku, Srebrny Sekstant, nagroda
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 June

Na tratwie wykonanej z siedmiu pni "Les Sept Petites Soeurs" z Callao w Peru wyruszył William Willis; rejs zakończył w Pago Pago na Samoa.
wtorek, 22 czerwca 1954
Na pokladzie "Lwowa" rozpoczynają się prace nad pierwszym polskim filmem o tematyce morskiej "Zew Morza".
środa, 22 czerwca 1927
Urodził się Zbigniew Chodnikiewicz, jeden z najbardziej znanych szkoleniowców polskich.
niedziela, 22 czerwca 1924