Współcześni Wikingowie – tak można nazwać załogę statku Draken Harald Hårfagre, zbudowanego zgodnie z zasadami konstrukcji łodzi Wikingów. Norweska ekspedycja, w której udział bierze 16 ochotników właśnie pokonała północny Atlantyk i dotarła do wybrzeży Stanów Zjednaczonych.
Pomysłodawcą i koordynatorem ekspedycji jest Sigurd Aase. Uczestnicy projektu chcą dotrzeć do Wielkich Jezior Amerykańskich tą samą trasą, którą dopłynęli tam ich przodkowie 1000 lat temu i to statkiem zbudowanym tak, jak prawdziwe łodzie Wikingów. Draken Harald Hårfagre został zbudowany przez grupę pasjonatów na wzór łodzi z Gokstad. Zbudowano go głównie z drewna dębowego. Ma 114 stóp długości, 27 stóp szerokości, 100ft2 żagla i waży około 8 ton.
Statek opuścił Europę 24 kwietnia i żeglował przez Szetlandy i Wyspy Owcze do Wybrzeży Islandii. 21 maja dotarł do zachodnich wybrzeży Grenlandii do miejscowości Qaqortoq, a 1 czerwca wylądował na wschodnim wybrzeżu Ameryki Północnej w pobliżu L’Anse aux Meadows. Załoga statku składa się z 16 osób - wśród nich są ochotnicy, którzy zgłosili się do wyprawy w czasie internetowego naboru. W czasie żeglugi podzieleni są na wachty - mają cztery godziny wachty pokładowej i cztery godziny odpoczynku. Posiłki przygotowywane są w kuchni pokładowej, a zapasy jedzenia przechowywane są w magazynie pod pokładem. Na statku nie ma kabiny - jedynym zadaszeniem jest namiot rozciągnięty nad pokładem oraz niewielka "kabinka" nawigacyjna. Aby zapewnić uczestnikom bezpieczeństwo w czasie ich wyprawy stale towarzyszy im statek pilotowy.
W Larvick urodził się Thor Heyerdahl, norweski podróżnik i badacz migracji ludów, organizator wypraw m.in. na "Kon-Tiki", "Ra".
wtorek, 6 października 1914
W Londynie umiera Paweł Edmund Strzelecki (urodzony w 1797 roku), uczony geograf i geolog, podróżnik, badacz terenów Ameryki Poludniowej, Australii, Tasmanii, Nowej Zelandii.