Współcześni Wikingowie – tak można nazwać załogę statku Draken Harald Hårfagre, zbudowanego zgodnie z zasadami konstrukcji łodzi Wikingów. Norweska ekspedycja, w której udział bierze 16 ochotników właśnie pokonała północny Atlantyk i dotarła do wybrzeży Stanów Zjednaczonych.
Pomysłodawcą i koordynatorem ekspedycji jest Sigurd Aase. Uczestnicy projektu chcą dotrzeć do Wielkich Jezior Amerykańskich tą samą trasą, którą dopłynęli tam ich przodkowie 1000 lat temu i to statkiem zbudowanym tak, jak prawdziwe łodzie Wikingów. Draken Harald Hårfagre został zbudowany przez grupę pasjonatów na wzór łodzi z Gokstad. Zbudowano go głównie z drewna dębowego. Ma 114 stóp długości, 27 stóp szerokości, 100ft2 żagla i waży około 8 ton.
Statek opuścił Europę 24 kwietnia i żeglował przez Szetlandy i Wyspy Owcze do Wybrzeży Islandii. 21 maja dotarł do zachodnich wybrzeży Grenlandii do miejscowości Qaqortoq, a 1 czerwca wylądował na wschodnim wybrzeżu Ameryki Północnej w pobliżu L’Anse aux Meadows. Załoga statku składa się z 16 osób - wśród nich są ochotnicy, którzy zgłosili się do wyprawy w czasie internetowego naboru. W czasie żeglugi podzieleni są na wachty - mają cztery godziny wachty pokładowej i cztery godziny odpoczynku. Posiłki przygotowywane są w kuchni pokładowej, a zapasy jedzenia przechowywane są w magazynie pod pokładem. Na statku nie ma kabiny - jedynym zadaszeniem jest namiot rozciągnięty nad pokładem oraz niewielka "kabinka" nawigacyjna. Aby zapewnić uczestnikom bezpieczeństwo w czasie ich wyprawy stale towarzyszy im statek pilotowy.
Kpt. Katarzyna Mazurek została pierwszą kobietą na stanowisku dowódcy okrętu wojennego polskiej marynarki wojennej. Kpt. Mazurek została dowódcą ORP Lublin.
środa, 30 listopada 2016
Zmarł Juliusz Sieradzki (ur. 1912 r.), już w latach trzydziestych projektant małych jachtów mieczowych z ożaglowaniem 5, 10, 12 m2, na których wygrywał niemal wszystkie regaty. M. in. zaprojektował popularną Omegę.