TYP: a1

Tajemnicze, fioletowe… coś

piątek, 24 stycznia 2020
Anna Ciężadło

Mniej więcej przed miesiącem na plaży w Byron Bay znaleziono dość niezwykłe stworzenie. Na pierwszy rzut oka może ono przypominać dziecięcą zabawkę albo gryzak. Naukowcy (i to wcale nie amerykańscy) twierdzą jednak, że to coś żyje, jest zwierzątkiem i prawdopodobnie jest niebezpieczne.

Nie powinno nas to szczególnie dziwić w świetle faktu, iż plaża, na jakiej znaleziono zwierzaka, położona jest w Australii. A jak wiadomo, wszelkie żyjące tam stworzenia mają jeden wspólny cel; i nie jest to zaprzyjaźnienie się z człowiekiem.

 

Królewski kalafior

Julian Uribe-Palomino z CSIRO (organizacji naukowej, zajmującej się badaniem środowiska naturalnego i zmian klimatu) twierdzi, że znalezione zwierzę to prawdopodobnie meduza królewska, czyli Cephea cephea. Alternatywna nazwa to meduza kalafiorowa, co spowodowane jest obecnością licznych, bulwiastych wypustek na jej grzbiecie (no, w każdym razie, na górnej części zwierzęcia). Sam uczony podkreśla jednak, że nie jest do końca pewien swojego werdyktu i konieczne są dalsze badania w celu ustalenia tożsamości zwierzaka.

Zwykle zamieszkuje on Ocean Indyjski i Spokojny, niektóre rejony Atlantyku oraz Morze Czerwone. Wygląda na to, że jest to całkiem spory obszar naszej planety. Mimo to Cephea cephea jest niezwykle rzadka, więc niewielu szczęśliwców miało okazję zobaczyć ją na żywo. Co więcej, meduza ma zwyczaj żyć wyłącznie w otwartym oceanie i nigdy nie zapuszcza się w strefy brzegowe. Sprawia to, że na plażach (nawet australijskich) nie pojawia się właściwie wcale. Dlaczego zatem ten okaz zmienił ustalone tradycją zwyczaje?

 

No właśnie, dlaczego?

Tego właśnie nie wie nikt, a meduzy bywają mało rozmowne. Być może zwierzę jest ranne lub chore i dostało się na brzeg wskutek pechowego zbiegu okoliczności. Jeśli jednak okaże się, że nie jest to jednostkowy przypadek, będzie to oznaką… no właśnie, czego? Zmian klimatu? Nietypowego przebiegu prądów oceanicznych? Początku galaretowatej ewolucji?

Cóż, to się jeszcze okaże. Na razie pan Uribe-Palomino apeluje do wszystkich, którzy szwendają się po australijskich plażach, by pilnie patrzyli pod nogi, a w razie stwierdzenia obecności pięknej, fioletowej galaretki, by powstrzymali się od dotykania jej. Prosi za to, by byli uprzejmi zrobić jej zdjęcie i wysłać je do powiązanej z CSIRO organizacji Atlas of Living Australia.

Aha, i jeśli już spotkacie taką meduzę, przypadkiem nie mówcie o tym Chińczykom ani obywatelom Japonii, bo zrobią z niej zupę. W ich mniemaniu Cephea cephea uchodzi bowiem za przysmak. W końcu to właściwie kalafior. Tak jakby.

 

 

 

 

Tagi: meduza, Australia, natura
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932