TYP: a1

S.O.S. na rajskiej plaży

piątek, 7 sierpnia 2020
Monika Frenkiel

O szczęściu mogli mówić trzej mężczyźni, którzy utknęli na maleńkiej wyspie Pikelot w Mikronezji. Ich życie rozbitków trwało tylko trzy dni, a odnaleźć ich pomógł wyrysowany na piasku wielki napis S.O.S.

 

Trzej mężczyźni wybrali się 30 lipca na wycieczkę z atolu Poluwat na Pulap (ok. 42 km) niewielką, 7-metrową łódką.  Kiedy w oczekiwanym czasie nie przybyli na miejsce, w sobotę, 1 sierpnia rozpoczęto ich poszukiwania. Centrum Koordynacyjne Ratownictwa na Guam, amerykańskiej wyspie na północ od Pikelot, zwróciło się o pomoc do australijskiej marynarki ćwiczącej w okolicy. Do akcji poszukiwawczej skierowano okręt HMAS Canberra. Ostatecznie mężczyzn uratowała pomysłowość – na piaszczystej plaży maleńkiej, bo liczącej sobie zaledwie 300 metrów długości wyspy Pikelot wypisali wielkie S.O. S., co pozwoliło na ich zlokalizowanie przez samoloty. Z australijskiego okrętu na wyspę Pikelot wysłano helikopter.

- Oddział zwiadowczy wylądował na plaży, dostarczył żywność i wodę, potwierdził tożsamość mężczyzn i przeprowadził badania stanu zdrowia – tak akcję podsumowało australijskie ministerstwo obrony. Rozbitkowie, jak się okazało, znaleźli się w dobrej kondycji a na wyspie wylądowali dlatego, że zeszli z kursu a w ich łodzi skończyło się paliwo.

Rozbitków na ląd przetransportował specjalnie po nich wysłany  mikronezyjski statek ratunkowy.

 

Tagi: rozbitkowie, Pikelot, HMAS Canberra
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 September

W okolicy Łeby wszedł na mieliznę s/y "Jurand". Przyczyną wejścia na mieliznę był błąd nawigacyjny - pomyłka w indentyfikacji latarni morskich Stilo i Czołpino; jacht przeszedł kosztowny remont poawaryjny.
piątek, 28 września 1990
W czasie corocznych regat Opali z s/y "Kapitan Haska" wypadł za burtę i zginął III oficer.
niedziela, 28 września 1986
Z Portsmouth startuje 4 edycja regat Whitbread Race.
sobota, 28 września 1985
W Marsylii rozpoczął się rejs Alaina Gerbaulda na s/y "Firecrest".
środa, 28 września 1932
Wodowanie "Prinzess Eitel Friedrich", późniejszego "Daru Pomorza" w hamburskiej stoczni Blohm und Voss.
wtorek, 28 września 1909
Samuel Morse opatentował skonstruowany przez siebie telegraf elektromagnetyczny.
czwartek, 28 września 1837