TYP: a1

Śmierć na nowozelandzkich plażach

poniedziałek, 4 listopada 2019
Monika Frenkiel

Postać w czarnym chałacie z kapturem i z kosą w ręku pojawiła się na plażach Nowej Zelandii. Widok przechadzającego się Ponurego Żniwiarza może przerażać ale jest to efekt zamierzony. Ten mocny przekaz to nowa kampania informacyjna instytucji Water Safety New Zealand.

 

A chodzi o to, żeby uświadomić ludziom, że ich lekkomyślność i nieodpowiedzialność na plaży może skończyć się tragicznie. I co jak co, ale jest powód do wstrząsania plażowiczami i zwolennikami sportów wodnych, bo co roku w wodach Nowej Zelandii tonie ok. 100 osób, z czego część po alkoholu. W 2017 r. utopiło się prawie 60 osób. Ofiarami wypadków są z reguły mężczyźni w wieku 15-34 lat, dlatego kampania jest prowadzona głównie na popularnym wśród tej grupy wiekowej portalu społecznościowym Instragram, gdzie The Swim Reaper ma swoje konto.

 

„Zrób coś niemądrego w wodzie, a będę cię miał na oku" – tak brzmiał pierwszy wpis "Plażowego Żniwiarza" a zdjęcia…no cóż, utrzymane się w iście wakacyjnym klimacie. Kosiarz gra w piłkę, pije drinki czy trzyma pod pachą deskę surfingową. Wszystko po to, aby uświadomić odbiorcy, że cały czas jest w pobliżu.

 

– Organizujemy tę akcję w nadziei, że wiele osób zatrzyma się na chwilę i pomyśli o konsekwencjach nieostrożnych kąpieli. Pragniemy, aby wszyscy mieszkańcy Nowej Zelandii cieszyli się letnim odpoczynkiem nad wodą, bez względu na to, jaką aktywność wybiorą. Oprócz tego chcemy, aby wszyscy bezpiecznie wrócili potem do domu – mówi Jonty Mills, szef Bezpieczeństwa Wodnego Nowej Zelandii.

 

No cóż, mając w pamięci, jak pewnego Polaka „pod wpływem” przed wejściem do morza bezskutecznie próbowała powstrzymać całkiem spora grupa dobrze zbudowanych ratowników obawiamy się, że subtelna sugestia w postaci zdjęć u nas by się nie sprawdziła.  

Tagi: The Swim Reaper, Nowa Zelandia, bezpieczeństwo
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 29 June

Wystartował ze Świnoujścia s/y "Asterias" pod dowództwem Kapitana Aleksandra Lipińskiego w rejs dookoła świata na trasie Świnoujście, Bermudy, Kanał Panamski, Tahiti, Australia, Mauritius, Kapsztad, Świnoujście.
wtorek, 29 czerwca 1976
W kolejnych regatach Bermudy-Europa z metą w hiszpańskim porcie Bayona wziął udział "Dar Szczecina" z Kapitanem Jerzym Kraszewskim.
czwartek, 29 czerwca 1972
Z Helu wyruszył s/y "Freya" z Kpt. Dariuszem Boguckim; żeglarze dotarli do portu Godthab na Grenlandii i powrócili do kraju 19 września.
niedziela, 29 czerwca 1969
Wyruszył w pierwszy rejs 300-tonowy flagowy statek szkolny ZHP "Zawisza Czarny" pod Kapitanem Mariuszem Zaruskim; trasa wiodła z Gdyni do Kopenhagi, Londynu, Antwerpii, Amsterdamu i z powrotem do Gdyni.
sobota, 29 czerwca 1935
W Greenock wodowany został herbaciany kliper "Ariel", m.in. uczestnik regat kliprów w 1866 r., w których startowały trzy najsłynniejsze klipry "Teaping", "Ariel", "Serica"; trasę z Fu-czou do Londynu pokonały w 99 dni; zwyciężył "Teaping" z przewagą 12 mi
czwartek, 29 czerwca 1865