TYP: a1

Śmierć na nowozelandzkich plażach

poniedziałek, 4 listopada 2019
Monika Frenkiel

Postać w czarnym chałacie z kapturem i z kosą w ręku pojawiła się na plażach Nowej Zelandii. Widok przechadzającego się Ponurego Żniwiarza może przerażać ale jest to efekt zamierzony. Ten mocny przekaz to nowa kampania informacyjna instytucji Water Safety New Zealand.

 

A chodzi o to, żeby uświadomić ludziom, że ich lekkomyślność i nieodpowiedzialność na plaży może skończyć się tragicznie. I co jak co, ale jest powód do wstrząsania plażowiczami i zwolennikami sportów wodnych, bo co roku w wodach Nowej Zelandii tonie ok. 100 osób, z czego część po alkoholu. W 2017 r. utopiło się prawie 60 osób. Ofiarami wypadków są z reguły mężczyźni w wieku 15-34 lat, dlatego kampania jest prowadzona głównie na popularnym wśród tej grupy wiekowej portalu społecznościowym Instragram, gdzie The Swim Reaper ma swoje konto.

 

„Zrób coś niemądrego w wodzie, a będę cię miał na oku" – tak brzmiał pierwszy wpis "Plażowego Żniwiarza" a zdjęcia…no cóż, utrzymane się w iście wakacyjnym klimacie. Kosiarz gra w piłkę, pije drinki czy trzyma pod pachą deskę surfingową. Wszystko po to, aby uświadomić odbiorcy, że cały czas jest w pobliżu.

 

– Organizujemy tę akcję w nadziei, że wiele osób zatrzyma się na chwilę i pomyśli o konsekwencjach nieostrożnych kąpieli. Pragniemy, aby wszyscy mieszkańcy Nowej Zelandii cieszyli się letnim odpoczynkiem nad wodą, bez względu na to, jaką aktywność wybiorą. Oprócz tego chcemy, aby wszyscy bezpiecznie wrócili potem do domu – mówi Jonty Mills, szef Bezpieczeństwa Wodnego Nowej Zelandii.

 

No cóż, mając w pamięci, jak pewnego Polaka „pod wpływem” przed wejściem do morza bezskutecznie próbowała powstrzymać całkiem spora grupa dobrze zbudowanych ratowników obawiamy się, że subtelna sugestia w postaci zdjęć u nas by się nie sprawdziła.  

Tagi: The Swim Reaper, Nowa Zelandia, bezpieczeństwo
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 May

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959