TYP: a1

Przeprawa dla zwierząt powstaje przy budowie kanału na Mierzei

wtorek, 2 listopada 2021
Z mediów/PAP

Leśne zwierzęta dzięki specjalnej przeprawie będą mogły przepłynąć przez kanał na Mierzei Wiślanej – zapewnił Jacek Szymański, dyrektor projektu NDI/Besix. Przy budowanym kanale żeglugowym będzie specjalne miejsce, którym leśne zwierzęta takie jak dziki, daniele albo łosie będą mogły się przeprawiać na drugą stronę.

Specjalna przeprawa dla zwierząt, dzięki której nie zostaną one uwięzione po jednej stronie kanału została zaprojektowana przy Moście Południowym od strony Zalewu. To tak zwany slip, który zostanie wyłożony materiałem naturalnym – kamykiem. Zejście będzie umocnione naturalnie, nie będzie na nim betonu ani sztucznej nawierzchni. Szerokość miejsca, które zwierzęta będą musiały pokonać płynąc, według zapewnień NDI/Besix wyniesie maksymalnie 20 metrów.

Rzecznik nadleśnictwa Elbląg Jan Piotrowski stwierdził w rozmowie z PAP, że z  przeprawy będzie mogła skorzystać nie tylko większa zwierzyna leśna, czyli  daniele, łosie, sarny, ale także mniejsze stworzenia, np. np. lisy, borsuki. Czy zwierzęta będą korzystać z przeprawy? Bardzo prawdopodobne, bo leśnicy już zaobserwowali jak łoś przeszedł na drugą stronę kanału „na sucho”, korzystając z Mostu Południowego. 

Tagi: Mierzeja Wiślana, przekop
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 7 December

Na jachcie "Geneve" zakończył rejs Michel Mermod; trasa prowadziła z Callao przez Filipiny, Cieśninę Malakka, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Dobrej Nadziei do Hyeres.
środa, 7 grudnia 1966
W Londynie zmarł William Bligh, kapitan żaglowca "Bounty" słynnego z rebelii załogi zakończonej wysadzeniem kapitana i jego zwolenników do szalupy.
niedziela, 7 grudnia 1817