TYP: a1

Jak będzie wyglądał marynarz przyszłości?

czwartek, 2 stycznia 2020
Anna Ciężadło

Początek roku to najlepszy czas, by zastanowić się, jak będzie wyglądał zawód marynarza… no, może jeszcze nie w 2020 roku, ale powiedzmy, że w ciągu najbliższych kilku czy kilkunastu lat.

Eksperci przewidują bowiem, że już w niedalekiej przyszłości dzisiejsze umiejętności ludzi morza staną się zupełnie nieprzydatne, bo wszystko zostanie raz na zawsze zautomatyzowane i przerobione na kod binarny. Serio?

[t][/t] [s]Fot. Rudy and Peter Skitterians, Pixabay[/s]

Żegnaj, legendo

Jak będzie wyglądał marynarz przyszłości? Cóż… z pewnością nie będzie to przypakowany Popeye z tatuażami. Chociaż jeśli chodzi o szpinak, to kto wie? Faktem jest, że cyfryzacja dotarła już na oceany, a globalni przewoźnicy robią wiele, by nadążyć w tym względzie za światowymi trendami.

Jeśli uda im się osiągnąć sukces, może się okazać, że nowoczesny marynarz będzie wyglądał jak przeciętny nerd: ani tężyzna fizyczna, ani kondycja, ani nawet odporność na katar nie będą mu już niezbędne, bowiem przez cały rejs nie wyjdzie ze swojej kajuty.

O ile w ogóle opuści port – w końcu są pomysły, by statki były całkowicie autonomiczne. Co więcej, bezzałogowe promy już pływają. Na razie na krótkich trasach, ale pływają. A ich kapitan siedzi sobie w porcie i dopiero w razie jakiejś awarii wysyła na miejsce żywych ludzi.

Może jednak nie będzie aż tak źle? Zresztą, czy wyobrażamy sobie, żeby elektronika zastąpiła żywego człowieka? Albo inaczej – czy fakt,  że nie potrafimy sobie tego wyobrazić, coś zmienia?

 

Powtórka z rozrywki

Prawda jest taka, że to, co obecnie dzieje się na świecie można porównać do rewolucji przemysłowej, jaka nastąpiła w XIX wieku. Mimo iż dzisiaj uważamy ją za postęp, nie zapominajmy, że dla wielu ludzi była ona prawdziwa tragedią.

Ich stanowiska pracy zostały przejęte przez maszyny, co wiązało się z masowymi zwolnieniami i zmianą stylu życia całych społeczeństw. I niekoniecznie była to zmiana na lepsze. Nic zatem dziwnego, że w wielu fabrykach robotnicy celowo siali dywersję, niszcząc piekielne maszyny, które zabierały im chleb.

Dzisiaj możemy zauważyć analogiczne zjawisko; samoobsługowe kasy w sklepach, e-urzędy czy  zastępowanie analityków z różnych dziedzin programami. Ile razy musieliście udowadniać w sieci, że nie jesteście robotem? Otóż właśnie.

Cyfryzacja ułatwia nam życie, skraca uciążliwe procedury i pozwala obcinać koszty związane z zatrudnianiem pracowników. I wygląda na to, że raczej jej nie zatrzymamy, bo dopóki będziemy po stronie konsumentów i właścicieli biznesów, będzie nam ona na rękę.

Oczywiście, istnieje też druga strona medalu - zagrożenie, że sami możemy zostać „zautomatyzowani” i zastąpieni przez program komputerowy, który się nie myli, nie miewa gorszych dni, nie potrzebuje przerwy na obiad, i tak dalej…

 

DCSA i spółka

Rozwój technologii informacyjnej i komunikacyjnej sprawił, że oficjalnie mówi się już o rewolucji informatycznej. Akademie i instytuty morskie planują w związku z tym wprowadzenie stosownych profili kształcenia, mających być odpowiedzią na coraz bardziej zaawansowane technologicznie statki.

Na tym jednak nie koniec. W kwietniu 2019 roku w Amsterdamie powstało Stowarzyszenie Digital Container Shipping Association, czyli DCSA. Zrzesza ono największych światowych armatorów, zaś jego celem jest „wprowadzenie nowych standardów technologii cyfrowej w żegludze”. Czyli automatyzacja.

Na razie w działalność DCSA włączyli się MSC (Federalna Komisja Morska Stanów Zjednoczonych), A.P. Moller - Maersk, Hapag-Lloyd i Ocean Network Express. W przyszłości mają dołączyć inni przewoźnicy.

Fakt, że środowisko po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat utworzyło wspólny front wydaje się napawać optymizmem. Z drugiej jednak strony jest ono sygnałem, iż przewoźnicy kontenerowi widzą skalę zagrożenia i jednoczą siły w obliczu przemian, których chyba… ciut się obawiają.

 

 

Tagi: marynarz, statek, automat
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 June

"Club Med" bije rekord trasy Kadyks - San Salvador z wynikiem 10 dni, 14 godzin, 54 minuty, 43 sekundy (15,3 w). Poprzedni rekord należał do katamarana "Jet Services V" Serge Madeca.
niedziela, 18 czerwca 2000
rozpoczęły się 6. etapowe regaty, w których startowało 81 jachtów, 163 żeglarzy. W klasie Finn wygrał Czesław Marchaj, a sędzią regat był Bolesław Kowalski.
piątek, 18 czerwca 1954
Na łodzi o długości 9 m nazwanej "Great Western" amerykański rybak Howard Blackburn, wcześniej pozbawiony palców u rąk, wyruszył w samotny rejs z Gloucester w Stanach Zjednoczonych; dotarł do Gloucester w Anglii po 61 dniach żeglugi.
niedziela, 18 czerwca 1899