TYP: a1

Pomnik morsicy Freyi stanął w Oslo

środa, 3 maja 2023
Z mediów/TVN

W Oslo odsłonięto pomnik morsicy o imieniu Freya. Zwierzę było w Norwegii niezwykle popularne - wygrzewało się na skałach i wspinało na zacumowane na wybrzeżu łodzie. Ze względu na to, że morsicę przyjeżdżały oglądać tłumy, miejscowe władze podjęły decyzję o jej uśpieniu twierdząc, że mors stanowi zagrożenie dla ludzi.

 

Zanim pojawiła się w Norwegii, Freya była widziana na wodach Wielkiej Brytanii, Holandii, Danii oraz Szwecji. Gdy pojawił się w Oslo, szybko stała się maskotką tłumów, a ludzie podchodzili na wyciągnięcie ręki, nie zwracając uwagi na ostrzeżenia, że morsy zachowywać się agresywnie, jeżeli poczują się zagrożone. To właśnie brak ostrożności tłumu zdecydował, że ostatecznie lokalne władze zdecydowały się uśpić Freyę. Ich decyzja podzieliła norweskie społeczeństwo. Niektórzy nazywali to wręcz morderstwem, część ekspertów twierdziła, że decyzja została podjęta zbyt szybko i nie wzięto pod uwagę dobrostanu zwierzęcia. Według władz operacja przeniesienia morsicy w inny, mniej zaludniony obszar była zbyt skomplikowana.

Jednym z oburzonych był Erik Holm, pomysłodawca upamiętnienia morsicy. W wywiadach podkreślał, że jest wściekły na to, w jaki sposób dyrekcja rybołówstwa i państwo poradziły sobie z tą sytuacją. „Musimy zadać sobie pytanie, jak traktujemy zwierzęta i naturę. Musimy pomyśleć o naszym stosunku do dzikiej przyrody” - dodał.

Pieniądze na budowę rzeźby pochodzą z publicznej zbiórki. Ponad 25 tysięcy dolarów zebrano w ciągu kilku dni.

Rzeźba z brązu o naturalnych rozmiarach 600-kilogramowego ssaka przedstawia Freyę leżącą na boku na skalistym brzegu we fiordzie Oslo i stanęła w pobliżu miejsca, w którym wylegiwała się Freya.


 

Tagi: Freya, mors, natura
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 March

W Wellington urodził się Russel Coutts; był sternikiem w "Team New Zealand". W ich barwach obronił Puchar dla Nowej Zelandii.
czwartek, 1 marca 1962
W rejsie z Australii do Europy ginie bez wieści bark "Admirał Karpfanger" ex "L'anenir".
wtorek, 1 marca 1938
W okołoziemskim rejsie "Dar Pomorza" pod Kapitanem Konstantym Maciejewiczem opływa Przylądek Horn; było to pierwsze przejscie przylądka pod polską banderą.
poniedziałek, 1 marca 1937
Urodził się Kpt. Andrzej Urbańczyk, żeglarz, pisarz, kompozytor piosenek żeglarskich, aforysta, poeta, swego czasu kolarz, judoka, wojujący pacyfista, obrońca zwierząt, najczęściej nagradzany kapitan Rejsu Roku, organizator i dowódca pierwszej powojennej
niedziela, 1 marca 1936
"Dar Pomorza" jako pierwszy polski statek zawija do Japonii.
piątek, 1 marca 1935
Konstanty Maciejewicz rozpoczyna pracę w PSM w Tczewie.
środa, 1 marca 1922