TYP: a1

Pomnik morsicy Freyi stanął w Oslo

środa, 3 maja 2023
Z mediów/TVN

W Oslo odsłonięto pomnik morsicy o imieniu Freya. Zwierzę było w Norwegii niezwykle popularne - wygrzewało się na skałach i wspinało na zacumowane na wybrzeżu łodzie. Ze względu na to, że morsicę przyjeżdżały oglądać tłumy, miejscowe władze podjęły decyzję o jej uśpieniu twierdząc, że mors stanowi zagrożenie dla ludzi.

 

Zanim pojawiła się w Norwegii, Freya była widziana na wodach Wielkiej Brytanii, Holandii, Danii oraz Szwecji. Gdy pojawił się w Oslo, szybko stała się maskotką tłumów, a ludzie podchodzili na wyciągnięcie ręki, nie zwracając uwagi na ostrzeżenia, że morsy zachowywać się agresywnie, jeżeli poczują się zagrożone. To właśnie brak ostrożności tłumu zdecydował, że ostatecznie lokalne władze zdecydowały się uśpić Freyę. Ich decyzja podzieliła norweskie społeczeństwo. Niektórzy nazywali to wręcz morderstwem, część ekspertów twierdziła, że decyzja została podjęta zbyt szybko i nie wzięto pod uwagę dobrostanu zwierzęcia. Według władz operacja przeniesienia morsicy w inny, mniej zaludniony obszar była zbyt skomplikowana.

Jednym z oburzonych był Erik Holm, pomysłodawca upamiętnienia morsicy. W wywiadach podkreślał, że jest wściekły na to, w jaki sposób dyrekcja rybołówstwa i państwo poradziły sobie z tą sytuacją. „Musimy zadać sobie pytanie, jak traktujemy zwierzęta i naturę. Musimy pomyśleć o naszym stosunku do dzikiej przyrody” - dodał.

Pieniądze na budowę rzeźby pochodzą z publicznej zbiórki. Ponad 25 tysięcy dolarów zebrano w ciągu kilku dni.

Rzeźba z brązu o naturalnych rozmiarach 600-kilogramowego ssaka przedstawia Freyę leżącą na boku na skalistym brzegu we fiordzie Oslo i stanęła w pobliżu miejsca, w którym wylegiwała się Freya.


 

Tagi: Freya, mors, natura
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 June

Na "Tawny Pipit" jako wtedy najstarszy żeglarz (75 lat) wyruszył w samotny rejs z New Jersey do Europy Stefan Szwarnowski. Rejs zakończył w Kornwalii (13.08) wejściem na skały Sandy Mouth koło Bude w Kornwalii.
piątek, 2 czerwca 1989
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Kazimierzem Goebelem wychodząc w rejs dookoła Islandii.
środa, 2 czerwca 1976
W Gdyni kończy się rejs "Daru Pomorza" wokół Przylądka Horn. Było to pierwsze polskie przejście Hornu.
środa, 2 czerwca 1937
Konstanty Maciejewicz wstępuje do Morskiego Korpusu Kadetów w Petersburgu.
niedziela, 2 czerwca 1907
Za zgodą władz cesarskich powołane zostało Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie; WTW miało na celu "zachęcenie ludności miejskiej do jazdy na łodziach wiosłowych i żaglowych". Dla potrzeb żeglarzy sprowadzono z Gdańska gaflowy kuter mieczowy "Boruta" o pow
czwartek, 2 czerwca 1881