TYP: a1

Polska Fundacja Narodowa wspiera rejs Darem Młodzieży

czwartek, 26 kwietnia 2018
Z mediów/MF

Projekt „Polska 100” Mateusza Kusznierewicza wzbudził wiele kontrowersji. Czy inaczej będzie z rejsem „Darem Młodzieży”? To kolejna żeglarska inicjatywa finansowana przez Polską Fundację Narodową dla upamiętnienia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 

[t][/t] [s]Fot. Patrick Wernhardt, CC BY-SA 3.0, Wikipedia[/s]


Po szumie, jaki zrobił się w rozmaitych, nie tylko żeglarskim, środowiskach po opublikowaniu informacji o kosztach i programie projektu „Polska 100”, zaczyna się nawet przebąkiwać o rezygnacji z rejsu. Natomiast Polska Fundacja Narodowa postanowiła wspomóc finansowo inny rejs – naszym flagowym żaglowcem, „Darem Młodzieży”. Kwota, jaką zamierza na to przeznaczyć PFN to 23 mln zł. To pieniądze m.in. na remont, opłynięcie świata, prowiant dla załogi oraz eventy w portach, do których będzie zawijał „Dar Młodzieży”.
Rejs „Darem Młodzieży” zaczyna się 20 maja i będzie trwał 11 miesięcy. Trasa obejmuje 22 porty w 18 krajach świata - m. in.  Cape Town, Singapur, Vancouver, Meksyk i Nowy Jork. Kulminacja wyprawy nastąpi w Panamie, gdzie w styczniu 2019 r. jednostka uświetni Światowe Dni Młodzieży.

Zakończenie Rejsu Niepodległości planowane jest na marzec 2019 r. Jego organizatorami są Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Akademia Morska w Gdyni oraz Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl. W wyprawie udział weźmie prawie 1 000 młodych osób z całego kraju.

Tagi: rejs, promocja, Polska 100, Dar Młodzieży, Polska fundacja Narodowa
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 June

Karol Jabłoński podpisuje kontrakt z niemieckim zespołem na prowadzenie ekipy niemieckiej w 33. edycji Pucharu Ameryki.
środa, 27 czerwca 2007
Zakończył II regaty OSTAR Kpt. K. Jaworski na s/y "Spaniel II", zwycięzca w punktacji jachtów jednokadłubowych i szósty w klasyfikacji generalnej.
piątek, 27 czerwca 1980
Urodził się Adam Jasser, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, założyciel kilku klubów żeglarskich, inicjator powołania "Bractwa Żelaznej Szekli", magazynu telewizyjnego "Messa", "Mazurskiej Operacji Żagiel", "Szkoły pod Żaglami" i wielu innych przedsięwzięć
niedziela, 27 czerwca 1937
Joshua Slocum na s/y "Spray" zamyka w Newport wokółziemską pętlę; był to pierwszy w historii żeglarstwa samotny rejs dookoła świata.
poniedziałek, 27 czerwca 1898