TYP: a1

Polak uprowadzony przez piratów wrócił do kraju

wtorek, 18 stycznia 2022
Informacja prasowa/MSZ

Członkowie załogi statku porwanego w połowie grudnia 2021 r. u wybrzeży Nigerii, w tym obywatel RP, zostali uwolnieni – poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Uprowadzony Polak wrócił już do kraju i jest w dobrym stanie.

 

Do porwania doszło w grudniu 2021 r. ubiegłego roku w Zatoce Gwinejskiej. Wśród porwanych znajdował się obywatel RP. Marynarze, jak podsumowuje MSZ, zostali uwolnieni dzięki działaniom armatora oraz sprawnej, profesjonalnej współpracy służby konsularnej i innych polskich instytucji z władzami Danii i Nigerii oraz z firmą zatrudniającą załogę statku.

Po stronie polskiej sprawą zajmował się międzyresortowy zespół pod przewodnictwem wiceministra Piotra Wawrzyka.

 

Było to już szóste porwanie obywateli RP w Zatoce Gwinejskiej od 2013 r. Ministerstwo apeluje do polskich marynarzy, by przed podjęciem pracy na statku w niebezpiecznym regionie świata zawsze sprawdzali, czy armator posiada odpowiednie ubezpieczenie na wypadek uprowadzenia załogi.

 

Według Międzynarodowego Biura Morskiego (IMB) w 2020 roku spośród 135 marynarzy porwanych na całym świecie 130 uprowadzono w Zatoce Gwinejskiej, co jest rekordem w tym rejonie.

Tagi: piraci
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 October

Przy umiarkowanym wietrze, ale gęstej mgle na półkę skalną w okolicy Gotlandii wszedł s/y "Mokotów"; jacht odratowano.
środa, 5 października 1983
Start w Saint Malo 1 edycji Route du Rhum.
czwartek, 5 października 1978
Z Rio de Janeiro pod dowództwem Wojciecha Białego wypłynęła szalupa "Rozumek" biorąc kurs na Cape Town.
niedziela, 5 października 1969