TYP: a1

Podniebna kąpiel w Marina Bay Sands

środa, 29 września 2010
Weronika Morys
Marina Bay SandsZnajdujący się w Singapurze resort turystyczny Marina Bay Sands ma stać się wizytówką miasta. Nie dziwi zatem fakt, że inwestycja pochłonęła już 5,6 miliarda dolarów. Kompleks składa się m.in. z trzech wieżowców, połączonych tarasem w kształcie łodzi, na którym znajduje się 150-metrowy basen z widokiem na miasto i port.

Kompleks jest położony w centrum dzielnicy biznesowej Singapuru, w pobliżu portu Marina Bay, 20 minut od lotniska Changi. Projektem zajął się izraelsko-kanadyjski architekt Moshe Safdie, który w 1967 roku zaprojektował słynne osiedle mieszkaniowe Habitat 67.

W trzech wieżowcach mieści się hotel z 2 561 pokojami (w tym 230 luksusowych apartamentów dla VIPów) zlokalizowanymi na 55 piętrach. Oprócz hotelu znajduje się tu największe centrum konferencyjne w Singapurze, nocne kluby i ponad 50 restauracji. Wkrótce będzie można zwiedzić muzeum Art & Science, które powstaje w budynku w kształcie kwiatu lotosu, lub udać się na przedstawienie do jednego z dwóch teatrów. Mieści się tu także ogromne kasyno z 500 stołami do gry, którego sufit zwieńczają żyrandole z kryształów Swarovskiego. W 500 sklepach można kupić produkty należące do znanych na całym świecie marek, takich jak Chanel, Gucci, Hugo Boss czy Prada.

Największą atrakcją kompleksu jest wspomniany taras o nawie SkyPark, łączący 3 wieże hotelowe. Taras ma powierzchnię 1,2 ha i jest dłuższy niż wysokość Wieży Eiffla. Jest też wystarczająco szeroki, że można by zaparkować na nim 4 jumbo jety A380 albo zmieścić 3 boiska do piłki nożnej. Niesamowitych doznań dostarcza kąpiel w odkrytym basenie na wysokości 57. piętra (200 m nad ziemią), z którego brzegów woda spływa na kolejny poziom, co sprawia wrażenie jakby nie miał on krawędzi. Osoby, które nie mają lęku wysokości, mogą z niego podziwiać panoramę Singapuru. Na całym tarasie jest miejsce dla 3 900 osób.

Otwarcie resortu było planowane na 2009 rok, jednak odbyło się dopiero 23 czerwca 2010 roku. Na opóźnienie inwestycji miał wpływ m.in. światowy kryzys finansowy. Nadal jednak nie wszystko zostało w pełni skończone. W budowie jest muzeum, dwa teatry oraz Kryształowe Pawilony, po których będzie można poruszać się łódkami. Całkowite ukończenie inwestycji ma nastąpić w grudniu tego roku.


Marina Bay Sands w liczbach:

Powierzchnia: 845 000 m²
Liczba pokojów w hotelu: 2 561
Ilość pięter: 70
Personel: 10 000 osób
Koszt inwestycji: 5,6 mld USD
Planowany dochód: 70 mln USD rocznie
Wstęp do kasyna: 70 USD
Liczba gości w kasynie: 25 000 na dobę
Marina Bay Sands Marina Bay Sands
Marina Bay Sands Marina Bay Sands
Marina Bay Sands Marina Bay Sands
Marina Bay Sands Marina Bay Sands
 Marina Bay Sands  Marina Bay Sands
Marina Bay Sands
Marina Bay Sands
Źródło zdjęć: www.marinabaysands.com

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 June

Na tratwie wykonanej z siedmiu pni "Les Sept Petites Soeurs" z Callao w Peru wyruszył William Willis; rejs zakończył w Pago Pago na Samoa.
wtorek, 22 czerwca 1954
Na pokladzie "Lwowa" rozpoczynają się prace nad pierwszym polskim filmem o tematyce morskiej "Zew Morza".
środa, 22 czerwca 1927
Urodził się Zbigniew Chodnikiewicz, jeden z najbardziej znanych szkoleniowców polskich.
niedziela, 22 czerwca 1924