TYP: a1

Piracki statek wycieczkowy zderzył się z pogłębiarką

czwartek, 15 lipca 2021
Z mediów

W Gdańsku, na Motławie, doszło w środę wieczorem do kolizji. Statek turystyczny zderzył się z pogłębiarką morską. Kilka osób zostało rannych. Część załogi statku pasażerskiego - w tym sternik, była pod wpływem alkoholu.

 

Do zdarzenia doszło na Motławie przy Polskim Haku, na wysokości ulic Wiosny Ludów i Siennej Grobli. Zderzyły się „Czarna Perła”, klasyfikowana jako śródlądowy statek pasażerski z pogłębiarką DC Orisant. Pogłębiarka najprawdopodobniej zawracała na obrotnicy na skrzyżowaniu dróg wodnych w rejonie między Stocznią Gdańską a Polskim Hakiem . „Czarna Perła” była prawdopodobnie w około jednogodzinnym rejsie po porcie wewnętrznym Gdańsk. Po kolizji statki udały się do różnych nabrzeży – pogłębiarka udała się na swoje zwyczajowe miejsce cumowania i rozładunku przy nabrzeżu Przemysłowym. Przy obu jednostkach pojawiły się zastępy KM Państwowej Straży Pożarnej Gdańsk, Policji i ZRM.

W wyniku zderzenia poszkodowanych zostało siedem osób, w tym jedno dziecko. Wszystkie to pasażerowie „Czarnej Perły”. Pięć osób trafiło do szpitala. Ich obrażenia nie są poważne. Pogłębiarka ma kilka zadrapań, z kolei na „Czarnej Perle” doszło do poważnych uszkodzeń. W obecności oficera Kapitanatu Portu w Gdańsku po zacumowaniu statku turystycznego policja wykonała badanie załogi. Okazało się, dwóch z nich było pod wpływem alkoholu – u sternika stwierdzono 0,46 promila alkoholu w wydychanym powietrzu a u mechanika 0,38 promila. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani. Przebadano także załogę pogłębiarki - wszyscy byli trzeźwi.

Policja prowadzi czynności w kierunku zbadania ewentualnego popełnienia przestępstwa polegającego na spowodowaniu katastrofy w ruchu wodnym.


 

Tagi: zderzenie, Motława, Czarna Perła
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 December

W Berdyczowie urodził się Józef Korzeniowski, pisarz marynista, znany później jako Joseph Conrad; jako młody człowiek wyemigrował do Anglii, gdzie zaciągnął się na statek. Po latach służby na morzu osiadł w południowej Anglii, gdzie zmarł w 1925 r.
czwartek, 3 grudnia 1857