TYP: a1

Piracki statek wycieczkowy zderzył się z pogłębiarką

czwartek, 15 lipca 2021
Z mediów

W Gdańsku, na Motławie, doszło w środę wieczorem do kolizji. Statek turystyczny zderzył się z pogłębiarką morską. Kilka osób zostało rannych. Część załogi statku pasażerskiego - w tym sternik, była pod wpływem alkoholu.

 

Do zdarzenia doszło na Motławie przy Polskim Haku, na wysokości ulic Wiosny Ludów i Siennej Grobli. Zderzyły się „Czarna Perła”, klasyfikowana jako śródlądowy statek pasażerski z pogłębiarką DC Orisant. Pogłębiarka najprawdopodobniej zawracała na obrotnicy na skrzyżowaniu dróg wodnych w rejonie między Stocznią Gdańską a Polskim Hakiem . „Czarna Perła” była prawdopodobnie w około jednogodzinnym rejsie po porcie wewnętrznym Gdańsk. Po kolizji statki udały się do różnych nabrzeży – pogłębiarka udała się na swoje zwyczajowe miejsce cumowania i rozładunku przy nabrzeżu Przemysłowym. Przy obu jednostkach pojawiły się zastępy KM Państwowej Straży Pożarnej Gdańsk, Policji i ZRM.

W wyniku zderzenia poszkodowanych zostało siedem osób, w tym jedno dziecko. Wszystkie to pasażerowie „Czarnej Perły”. Pięć osób trafiło do szpitala. Ich obrażenia nie są poważne. Pogłębiarka ma kilka zadrapań, z kolei na „Czarnej Perle” doszło do poważnych uszkodzeń. W obecności oficera Kapitanatu Portu w Gdańsku po zacumowaniu statku turystycznego policja wykonała badanie załogi. Okazało się, dwóch z nich było pod wpływem alkoholu – u sternika stwierdzono 0,46 promila alkoholu w wydychanym powietrzu a u mechanika 0,38 promila. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani. Przebadano także załogę pogłębiarki - wszyscy byli trzeźwi.

Policja prowadzi czynności w kierunku zbadania ewentualnego popełnienia przestępstwa polegającego na spowodowaniu katastrofy w ruchu wodnym.


 

Tagi: zderzenie, Motława, Czarna Perła
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 September

W Southamton wystartowała kolejna (ósma) edycja załogowych regat dookoła świata, tym razem pod nazwą The Volvo Ocean Race Round the World.
niedziela, 23 września 2001
W Łebie zakończył okołoziemski rejs Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Lady B" (ex "Wojewoda Pomorski"); Kapitan Krzysztof Baranowski stał się tym samym pierwszym Polakiem, który dwukrotnie samotnie okrążył kulę ziemską pod żaglami.
sobota, 23 września 2000
Odbył się chrzest "Daru Przemyśla", na którym Henryk Jaskuła opłynął kulę ziemską w rejsie non stop.
czwartek, 23 września 1976
W Olsztynie powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
poniedziałek, 23 września 1946
Sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni.
sobota, 23 września 1922