TYP: a1

Piotr Kulczycki odebrał nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza

poniedziałek, 5 marca 2018
Informacja prasowa

Piotr Kulczycki, właściciel i armator żaglowca STS „Fryderyk Chopin” odebrał Nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. Tegoroczny laureat został nagrodzony za stworzenie „Niebieskiej Szkoły” czyli programu rejsów morskich połączonych z nauką szkolną, realizowanych na pokładzie żaglowca.

[t][/t] [s]Fot. Maksymilian Rigamonti[/s]

Dziś, kiedy mamy problem z tolerancją, współdziałaniem, akceptacją innych, gdy życie społeczne przypomina walkę dwóch zwaśnionych plemion, znaczenia wielkiego jak nigdy dotąd nabiera wychowanie młodzieży w miłości, tolerancji, odpowiedzialności i współpracy. Żeglarstwo to synonim wolności, a pasja i miłość do morza to najlepszy sposób, by stać się lepszym człowiekiem – mówił podczas laudacji laureata Waldemar Heflich, członek kapituły nagrody i redaktor naczelny miesięcznika „Żagle”.

 

Kapituła nagrody podkreśliła ogromne zaangażowanie laureata w uratowanie żaglowca, dzięki czemu możliwa była realizacja programu, będącego połączeniem wychowania morskiego młodzieży i kształtowania świadomości morskiej.  To dzięki kilkuletniej pracy założonej przez Piotra Kulczyckiego fundacji możliwe były ubiegłoroczne obchody 25-lecia podniesienia bandery. Piotr Kulczycki nie tylko uratował „Fryderyka Chopina”. Mógł przecież zrobić z niego łódkę do pływania po Karaibach dla bogaczy. On jednak postanowił udostępnić ją młodzieży. To najlepszy armator, jaki temu żaglowcowi mógł się trafić – powiedział Mariusz Wiktorowicz, syn patrona nagrody i przewodniczący jej kapituły.

 

Wyłaniając laureata czasem toczymy naturalny spór. W tym roku jednak nie było żadnych wątpliwości, do kogo powinna trafić ta nagroda. Idzie w genialne ręce – dodała Joanna Zielińska, członkini kapituły, przewodnicząca gdyńskiej Rady Miasta.

Jestem pierwszym laureatem tej nagrody, który nie jest kapitanem. Tym bardziej dziękuję za docenienie w imieniu wszystkich, którzy kochają żagle i zajmują się nimi, ale nie stoją w pierwszym szeregu. Ta nagroda pomaga zrozumieć, także w świecie żeglarskim, czym jest wychowanie morskie młodzieży – podkreślił Piotr Kulczycki, odbierając pamiątkowy medal. 

 

Nagroda im. Kapitana Leszka Wiktorowicza została ustanowiona w celu uhonorowania wyjątkowych dokonań żeglarskich, osiągnięć w dziedzinie wychowania morskiego młodzieży lub kształtowania świadomości morskiej. Kapitan Leszek Wiktorowicz był  wybitnym człowiekiem morza, budowniczym i wieloletnim komendantem „Daru Młodzieży”, wychowawcą pokoleń polskich marynarzy. Jej pomysłodawcy i fundatorzy to Miasto Gdynia, Bractwo Kaphornowców i Press Club Polska. Nagrodę stanowią medal oraz dziesięć tysięcy złotych.

Tegoroczna edycja Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza odbywa się w 30 rocznicę dwóch ważnych wydarzeń: opłynięcia „Darem Młodzieży” Przylądka Horn (6 marca 1988) oraz przejścia „Daru Młodzieży”  pod żaglami pod mostem Harbour Bridge w Sydney (styczeń 1988). Oba miały miejsce podczas rejsu dookoła świata, którym dowodził Patron nagrody.

 

Nagrodę przyznała kapituła w składzie:

• Mariusz Wiktorowicz, syn Kapitana (przewodniczący Kapituły)

• Mira Urbaniak, Bractwo Kaphornowców                                          

• Marek Brągoszewski, Bractwo Kaphornowców

• Joanna Zielińska, przedstawicielka Prezydenta Gdyni, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni

• Marek Łucyk, przedstawiciel Prezydenta Gdyni

• Waldemar Heflich, Press Club Polska

Tagi: nagroda, Leszek Wiktorowicz
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 kwietnia

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521