TYP: a1

ORP Kontradmirał Xawery Czernicki rozpoczął służbę w NATO

poniedziałek, 9 stycznia 2017
Z mediów/PAP

Polski okręt, ORP Kontradmirał Xawery Czernicki ruszył na Morze Śródziemne, gdzie rozpocznie półroczną służbę w ramach Sił Odpowiedzi NATO. Jego dowódca, kmdr por. Aleksander Urbanowicz, jako pierwszy polski oficer będzie dowodził zespołem okrętów przeciwminowych NATO.

ORP Kontradmirał Xawery Czernicki

By Dreamer - Praca własna, CC BY-SA 3.0,

https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2599680

Jak podaje PAP, postanowienie o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w składzie Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO – Grupa 2 (SNMCMG2, ang. Standing NATO Mine Counter Measures Group 2) prezydent Andrzej Duda podpisał pod koniec grudnia 2016 r. Dotyczy ono działań od 1 stycznia do 6 lipca 2017 r. na Morzach: Śródziemnym, Czarnym i Egejskim Kontyngent będzie liczył do 70 żołnierzy.

W skład zespołu wejdą głównie niszczyciele min z marynarek wojennych państw NATO z basenu Morza Śródziemnego, a sztab grupy, zaokrętowany na pokładzie ORP Czernicki, będzie złożony głównie z Polaków.

Oficerowie polskiej Marynarki Wojennej do tej pory dwukrotnie (w 2010 r. i 2013 r.), dowodzili stałym zespołem przeciwminowym SNMCMG1, który operuje na Morzach Bałtyckim i Północnym oraz na Atlantyku. Dowodzenie zespołem, który działa na Morzach Śródziemnym i Czarnym, Polak obejmie po raz pierwszy.

NATO utrzymuje w stałej rotacyjnej służbie cztery zespoły okrętów - dwa złożone z fregat i dwa przeciwminowe. Jak poinformowało Dowództwo Operacyjne RSZ, SNMCMG2, to ostatni z zespołów NATO, w którym polskie okręty nie realizowały jeszcze żadnych zadań.

ORP Czernicki na co dzień wchodzi w skład 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo–Minowych będącego częścią 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Okręt wyposażony jest m.in. w systemy łączności, pozwalające na dowodzenie zespołami okrętowymi prowadzącymi operacje przeciwminowe. Zintegrowany system informacji pozwala także na monitoring ruchu jednostek pływających. ORP Czernicki może pełnić także funkcję okrętu wsparcia logistycznego, zaopatrującego inne jednostki w paliwo, wodę czy żywność. Aktualnie to najmłodszy okręt Marynarki Wojennej - banderę podniósł 1 września 2001 r.

Od lipca do września 2016 r. na Morzu Egejskim, a także na Morzach Śródziemnym i Czarnym, operowała polska fregata rakietowa ORP "Gen. T. Kościuszko". Okręt uczestniczył w operacji NATO związanej z kryzysem uchodźczym.

 

Tagi: ORP Kontradmirał Xawery Czernicki, okręt, NATO, misja, Marynarka Wojenna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 August

Z basenu jachtowego w Gdyni wyszła w rejs przebudowana szalupa statkowa "Chatka Puchatków", na której Jerzy Tarasiewicz i Janusz Misiewicz przepłynęli Altantyk (rejs zakończyli na Martynice 02.04.1959 r.)
piątek, 8 sierpnia 1958
Rozpoczął powojenną działalność Oddział Morski Yacht Klubu Polski; pracowali w nim m.in. Henryk Proszowski, Mieczysław Przewłocki, a na jego czele stanął kontradmirał Włodzimierz Steyer
środa, 8 sierpnia 1945
Na 35. milowej trasie odbyły się II regaty o Puchar Ameryki. Wśród startujących był także zwycięzca I regat, ale tym razem zajął 4. miejsce. W regatach zwyciężył amerykański "Magic"; puchar pozostał w Ameryce
poniedziałek, 8 sierpnia 1870