TYP: a1

ORP Kontradmirał Xawery Czernicki rozpoczął służbę w NATO

poniedziałek, 9 stycznia 2017
Z mediów/PAP

Polski okręt, ORP Kontradmirał Xawery Czernicki ruszył na Morze Śródziemne, gdzie rozpocznie półroczną służbę w ramach Sił Odpowiedzi NATO. Jego dowódca, kmdr por. Aleksander Urbanowicz, jako pierwszy polski oficer będzie dowodził zespołem okrętów przeciwminowych NATO.

ORP Kontradmirał Xawery Czernicki

By Dreamer - Praca własna, CC BY-SA 3.0,

https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2599680

Jak podaje PAP, postanowienie o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w składzie Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO – Grupa 2 (SNMCMG2, ang. Standing NATO Mine Counter Measures Group 2) prezydent Andrzej Duda podpisał pod koniec grudnia 2016 r. Dotyczy ono działań od 1 stycznia do 6 lipca 2017 r. na Morzach: Śródziemnym, Czarnym i Egejskim Kontyngent będzie liczył do 70 żołnierzy.

W skład zespołu wejdą głównie niszczyciele min z marynarek wojennych państw NATO z basenu Morza Śródziemnego, a sztab grupy, zaokrętowany na pokładzie ORP Czernicki, będzie złożony głównie z Polaków.

Oficerowie polskiej Marynarki Wojennej do tej pory dwukrotnie (w 2010 r. i 2013 r.), dowodzili stałym zespołem przeciwminowym SNMCMG1, który operuje na Morzach Bałtyckim i Północnym oraz na Atlantyku. Dowodzenie zespołem, który działa na Morzach Śródziemnym i Czarnym, Polak obejmie po raz pierwszy.

NATO utrzymuje w stałej rotacyjnej służbie cztery zespoły okrętów - dwa złożone z fregat i dwa przeciwminowe. Jak poinformowało Dowództwo Operacyjne RSZ, SNMCMG2, to ostatni z zespołów NATO, w którym polskie okręty nie realizowały jeszcze żadnych zadań.

ORP Czernicki na co dzień wchodzi w skład 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo–Minowych będącego częścią 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Okręt wyposażony jest m.in. w systemy łączności, pozwalające na dowodzenie zespołami okrętowymi prowadzącymi operacje przeciwminowe. Zintegrowany system informacji pozwala także na monitoring ruchu jednostek pływających. ORP Czernicki może pełnić także funkcję okrętu wsparcia logistycznego, zaopatrującego inne jednostki w paliwo, wodę czy żywność. Aktualnie to najmłodszy okręt Marynarki Wojennej - banderę podniósł 1 września 2001 r.

Od lipca do września 2016 r. na Morzu Egejskim, a także na Morzach Śródziemnym i Czarnym, operowała polska fregata rakietowa ORP "Gen. T. Kościuszko". Okręt uczestniczył w operacji NATO związanej z kryzysem uchodźczym.

 

Tagi: ORP Kontradmirał Xawery Czernicki, okręt, NATO, misja, Marynarka Wojenna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 June

Zginął na morzu Kpt. Tadeusz Rożniewski.
wtorek, 14 czerwca 2005
W Rotterdamie odbywa się chrzest s/y "Łódka Bols".
sobota, 14 czerwca 2003
Z Gdańska wyrusza w rejs dookoła świata "Antica" Jerzego Wąsowicza.
niedziela, 14 czerwca 1998
Z portu Falmouth wyszedł w rejs mały kecz "Suahili" z Robinem Knox-Johnstonem na pokładzie; powrócił do tego samego portu 22.04.1969 r.; trasa rejsu wiodła dookoła świata z okrążeniem trzech przylądków: Horn, Leeuwin i Dobrej Nadziei.
piątek, 14 czerwca 1968