TYP: a1

Arktyczne wyzwanie polskiej fregaty

wtorek, 31 stycznia 2017
Redakcja/MF

ORP „Gen. T. Kościuszko” wyjdzie dziś z portu w Gdyni na morza Północne oraz Norweskie aby wziąć udział w międzynarodowych ćwiczeniach TG-17. W ramach ćwiczeń przewidziano m.in. walkę z okrętami nawodnymi i podwodnymi oraz odpieranie ataków szybkich łodzi. Manewry rozpoczną się 6 lutego i potrwają ok. dwóch tygodni.

ORP Gen. T. Kościuszko

By Konflikty.pl, Attribution, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18411013

Specyfiką ćwiczeń są warunki, w jakich są one przeprowadzane: wyjątkowo niska temperatura, często zmieniająca się pogoda, wysoka fala, silny wiatr oraz bardzo trudny nawigacyjnie rejon do poruszania się, które, jak st. chor. mar. Piotr Leoniak z 3. Flotylli Okrętów wymuszają na załogach okrętów wysoki poziom wyszkolenia oraz praktyczne wykonywanie zadań w ekstremalnych warunkach, których nie zastąpią ćwiczenia na Morzu Bałtyckim. Polska fregata oraz bazujący na jej pokładzie śmigłowiec SH-2G będą podczas manewrów doskonalić techniki zwalczania okrętów podwodnych oraz nawodnych a także ćwiczyć odpieranie ataku z powietrza i ze strony szybkich łodzi motorowych.

W manewrach wezmą też udział okręty norweskie, holenderskie, angielskie i duńskie oraz jednostki reprezentujące Stały Zespół Okrętów NATO SNMG-1. Jednym z założeń manewrów jest ćwiczenie operacji połączonych sił w ekstremalnych warunkach zimowych.

ORP "Gen. T. Kościuszko" bierze udział w manewrach drugi rok z rzędu.

Fregata ORP „Gen. T. Kościuszko” to jednostka przeznaczona głównie do osłony transportu morskiego, monitoringu żeglugi, operacji pokojowych, stabilizacyjnych i bojowych na morzu. Posiada silne uzbrojenie przeciw okrętom podwodnym w tym jedną z najnowocześniejszych w Europie torped typu MU-90. Dodatkowo okręt ten posiada system Prairie-Masker czyli maskowania („wyciszania”) zmniejszający prawdopodobieństwo wykrycia fregaty przez zanurzony okręt podwodny. System obrony przeciwlotniczej okrętu stanowią rakiety typu Standard SM-1. Operujące z pokładu fregaty śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych typu SH-2G znacznie poszerzają możliwości okrętu w walce z okrętami podwodnymi, a także w patrolowaniu akwenów morskich, walce z piractwem i terroryzmem. Okręt posiada także możliwości rażenia celów nawodnych i walki radioelektronicznej.

Tagi: ORP Kościuszko, fregata, manewry
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 September

Na "Nord V" z San Francisco w samotny rejs dookoła świata wyruszył Andrzej Urbańczyk z zamiarem opłynięcia trasy w czasie 100 dni. Złe warunki meteorologiczne uniemożliwiły realizację zamiaru i rejs został przerwany.
czwartek, 21 września 1989
W odległości około 600 Mm od Azorów zatonął czteromasztowy bark "Pamir" (zbudowany w Hamburgu w 1905 r. z przeznaczeniem do przewozu towarów na trasę australijską i południowo-amerykańską); zginęło 80 młodych marynarzy.
sobota, 21 września 1957
Urodził się Marc Pajot, jeden z najsłynniejszych francuskich żeglarzy regatowych.
poniedziałek, 21 września 1953