TYP: a1

Powstaje unijna straż przybrzeżna

piątek, 2 grudnia 2016
Zmediów/PAP

Agencja Frontex organizuje wielonarodowe patrole unijnej straży przybrzeżnej. W środę, 30 listopada agencja wystosowała apel w tej sprawie do krajów członkowskich Unii Europejskiej, także tych, które nie mają dostępu do morza.

Frontex

Fot. Frontex

Frontex wezwał do zgłaszania marynarzy, policjantów i strażników granicznych do wielonarodowych załóg, które będą rozmieszczane od początku przyszłego roku na patrolowcach w ramach unijnej straży przybrzeżnej. Kraje członkowskie mają odpowiedzieć do 15 grudnia.

Wielonarodowe załogi zostaną rozmieszczone na trzech okrętach patrolowych dostarczonych przez Finlandię, Francję i Rumunię. Okręty będą kierowane tam, gdzie będzie taka potrzeba.

Obecnie Frontex korzysta z jednostek dostarczanych przez kraje członkowskie wraz z załogami - piętnaście jednostek znajduje się na Morzu Egejskim i kilka mniej u wybrzeży Włoch na Morzu Śródziemnym.

Frontex

Fot. Frontex

Formowanie wielonarodowych załóg to etap  transformacji Fronteksu w unijną agencję ds. straży granicznej i przybrzeżnej. Do działań operacyjnych agencja ma być zdolna w grudniu. Państwa UE mają oddelegować w sumie 1500 funkcjonariuszy, którzy będą stale do dyspozycji agencji (ma być wśród nich 100 Polaków).

Agencja będzie mogła dokonywać zakupu sprzętu, a także korzystać ze sprzętu zapewnionego przez państwa unijne. 

Tagi: Frontex, Unia Europejska, straż przybrzeżna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 July

Wyruszył w okołoziemski rejs s/y "Asterias" ze zmieniającymi się załogami ze Śląskiego Yacht Clubu ZSP-PTTK, m.in. z opłynięciem Hornu (29.03.1988 r.).
poniedziałek, 13 lipca 1987
W Bridgetown na Barbados kończy się rejs tratwy "Ra II" Thora Heyerdahla (start 17 maja z Safi).
poniedziałek, 13 lipca 1970
W Gdyni podniesiono banderę na statku szkolnym "Dar Pomorza"; statek pływał pod polską banderą do 1981 r., a obecnie pełni funkcję statku muzeum.
niedziela, 13 lipca 1930