TYP: a1

Kutry w ukraińskiej obronie wybrzeża

poniedziałek, 5 grudnia 2016
Z mediów/Defence24.pl

Ukraińskie ministerstwo obrony zakończyło z wynikiem pozytywnym badania kutrów artyleryjskich „Akkerman” (U174) i „Bierdjańsk” (U175). To niewielkie jednostki pływające opracowane na bazie kutrów rzecznych, które mają za zadanie stawić czoła atakom rosyjskich dywersantów od strony morza.

Fot. ww.mil.gov.ua

Kutry projektu 58150 typu „Gjurza” przeznaczone były przede wszystkim do działań rzecznych. Postanowiono przystosować je do działań w morskich strefach przybrzeżnych ponieważ obecna wojenna flota Ukrainy to pojedyncze jednostki pozostałe po aneksji Krymu.   Podczas prób kutry musiały przepłynąć ponad 2000 Mm i uczestniczyły w ponad dwudziestu ćwiczeniach. Sprawdzano ich możliwość zwalczania celów powietrznych, nawodnych i lądowych (w tym pojazdów). Testowano dodatkowo wyposażenie nawigacyjne, dzielność morską, manewrowość, sprawność siłowni oraz wytrzymałość konstrukcji.

Nowe kutry artyleryjskie są tanie, łatwe w produkcji i mogą natychmiast zabezpieczyć porty ukraińskie przed szybkim łodziami dywersyjnymi wprowadzanymi masowo przez Rosjan. Dają także możliwość udzielenie bezpośredniego wsparcia siłom walczącym na lądzie pływając na wodach bardzo płytkich – niedostępnych dla większych jednostek pływających. Kutry projektu 58155 mają bowiem zanurzenie jedynie około 1 m.

 „Gjurzy” jak i „Gjurzy-M” zostały zaprojektowane w biurze projektowym w Mikołajewie a zbudowane w rzecznej stoczni „Lieninskaja Kuznia” w Kijowie. Mają 23 m długości  i wyporność 50,7 ton. Ukraińcy zastąpili w nich produkowane u siebie silniki diesla 459K jednostkami napędowymi Caterpillar C18 zwiększając zasięg z 350 do 700 Mm przy prędkości ekonomicznej 11 w. Prędkość maksymalna to około 28 w.

Załogę każdego kutra stanowi pięć osób (w tym jeden oficer), obsługuje ona m.in. dwa moduły uzbrojenia BM-5M.01 „Katran-M”. Jest to system uzbrojenia opracowany na bazie wieży „Szturm”, zastosowanych na transporterach opancerzonych. Każdy moduł ma na swoim wyposażeniu armatę ZTM1 kalibru 30 mm, karabin maszynowy PKT 7,62 mm oraz dwa opracowane na Ukrainie przeciwpancerne pociski kierowane „Barier” z laserowym systemem naprowadzania. Całość sterowana jest przez system kierowania ognia „Triada”. Odpowiedni kształt kadłuba i nadbudówek sprawia, że kutry są trudnowykrywalne dla radarów brzegowych. Okręty mogą dodatkowo postawić specjalną zasłonę dymną, pozwalającą im na bezpieczne oddalenie się z niebezpiecznego akwenu.

Ukraina zamówiła sześć kutrów projektu 58155.

 

Tagi: kutry, marynarka wojenna, obrona, Ukraina
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 July

W Newport zakończył transatlantyckie regaty samotników Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Polonez", który po przeliczeniu handicapowym został sklasyfikowany na 17 miejscu. W tych samych regatach 29. miejsce zajął Zbigniew Puchalski na s/y "Miranda" i 34
wtorek, 18 lipca 1972