TYP: a1

Największy na świecie okręt podwodny na Bałtyku

czwartek, 20 kwietnia 2017
Z mediów/MF

Dmitrij Donskoj, największy na świecie okręt atomowy podwodny wypłynie latem na Bałtyk. Jednostka ma oficjalnie uczestniczyć w wystawie broni МWМS-2017, która odbywa się od 28 czerwca do 2 lipca 2017 r. w Sankt Petersburgu.

[t][/t] [s]Fot. Bellona Foundation, Wikipedia[/s]To pierwszy raz na Bałtyku pojawi się tak duży rosyjski okręt bojowy- Dmitrij Donskoj ma długość 172,8 m, szerokości 23,3 m i wyporność podwodną 48000 ton. Towarzyszyć mu będzie inny rosyjski gigant – „Piotr Wielki”. Oba dysponują napędem atomowym.

TK-208 Dmitrij Donskoj został skonstruowany do przenoszenia dwudziestu rakietowych pocisków balistycznych klasy SLBM - R-39. Jest okrętem wiodącym (pierwszym) projektu 941 (NATO: Tajfun). To także jedyny do dziś wykorzystywanym okrętem tego projektu. Wykorzystuje się go do testów, zwłaszcza pocisków balistycznych R-30 Buława.

Okręty wypłyną z baz na Morzu Białym, przepłyną przez Morze Barentsa, wzdłuż wybrzeży Norwegii na Morze Północne, a dalej koło Danii, potem wzdłuż wybrzeża Polski i krajów nadbałtyckich, aż przez Zatokę Fińską dotrą do Petersburga.

W latach 1981 - 1989, do służby weszło sześć jednostek typu R-39, które zostały przydzielone do Pierwszej Flotylli Atomowych Okrętów Podwodnych z bazą w Zapadnaja Lica. W trakcie służby, TK-17 „Archangielsk” został uszkodzony przez pożar wywołany wypadkiem w trakcie załadunku pocisku. Zniszczenia usunięto ale wkrótce rozpoczęto proces wycofywania tych jednostek ze służby. Obecnie przedstawicielem tej serii jest tylko Dmitrij Donskoj.

 

Tagi: okręt podwodny, Bałtyk, Dmitrij Donskoj
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 May

Zginął Kapitan Zbigniew Werpechowski; wypłynął w swój ostatni rejs na s/y "Wanda", w czasie trudnych warunków pogodowych, na Głębi Bornholmskiej wypadł za burtę, a poszukiwania nie przyniosły rezultatu.
piątek, 23 maja 1975
Z afrykańskiego portu Safi wystartowała trzcinowa tratwa "Ra" pod dowództwem Thora Heyerdahla z zamiarem przepłyniecia Atlantyku, w celu potwierdzenia tezy, że na takich łodziach możliwa była migracja ludów w dawnych czasach. Niestety załoga musiała opuśc
piątek, 23 maja 1969
Do II Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy wystartowało 15 zawodników. Regaty wygrał Eric Tabarly na s/y "Pen Duick II" (czas zwycięzcy to 27 dni, 3 godziny i 56 minut).
sobota, 23 maja 1964
"Team New Zealand" wygrywa z "Desdafio Espanol" piąty wyścig w półfinale Louis Vuitton Cup w Walencji i awansuje do finału rywalizacji.
środa, 23 maja 2007
Statek szkolny "Lwów" wyrusza z Gdańska w pierwszy oceaniczny rejs.
środa, 23 maja 1923
Na Madagaskarze ginie Maurycy Beniowski, polski żołnierz i żeglarz; zesłany na Kamczatkę uprowadził statek żeglując na południe Azji, skąd w imieniu Francji dokonuje podboju Madagaskaru i zostaje jego władcą. Zmuszony do powrotu do Europy, następnie wyjec
wtorek, 23 maja 1786