TYP: a1

Największy na świecie okręt podwodny na Bałtyku

czwartek, 20 kwietnia 2017
Z mediów/MF

Dmitrij Donskoj, największy na świecie okręt atomowy podwodny wypłynie latem na Bałtyk. Jednostka ma oficjalnie uczestniczyć w wystawie broni МWМS-2017, która odbywa się od 28 czerwca do 2 lipca 2017 r. w Sankt Petersburgu.

[t][/t] [s]Fot. Bellona Foundation, Wikipedia[/s]To pierwszy raz na Bałtyku pojawi się tak duży rosyjski okręt bojowy- Dmitrij Donskoj ma długość 172,8 m, szerokości 23,3 m i wyporność podwodną 48000 ton. Towarzyszyć mu będzie inny rosyjski gigant – „Piotr Wielki”. Oba dysponują napędem atomowym.

TK-208 Dmitrij Donskoj został skonstruowany do przenoszenia dwudziestu rakietowych pocisków balistycznych klasy SLBM - R-39. Jest okrętem wiodącym (pierwszym) projektu 941 (NATO: Tajfun). To także jedyny do dziś wykorzystywanym okrętem tego projektu. Wykorzystuje się go do testów, zwłaszcza pocisków balistycznych R-30 Buława.

Okręty wypłyną z baz na Morzu Białym, przepłyną przez Morze Barentsa, wzdłuż wybrzeży Norwegii na Morze Północne, a dalej koło Danii, potem wzdłuż wybrzeża Polski i krajów nadbałtyckich, aż przez Zatokę Fińską dotrą do Petersburga.

W latach 1981 - 1989, do służby weszło sześć jednostek typu R-39, które zostały przydzielone do Pierwszej Flotylli Atomowych Okrętów Podwodnych z bazą w Zapadnaja Lica. W trakcie służby, TK-17 „Archangielsk” został uszkodzony przez pożar wywołany wypadkiem w trakcie załadunku pocisku. Zniszczenia usunięto ale wkrótce rozpoczęto proces wycofywania tych jednostek ze służby. Obecnie przedstawicielem tej serii jest tylko Dmitrij Donskoj.

 

Tagi: okręt podwodny, Bałtyk, Dmitrij Donskoj
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 August

Z Międzyzdrojów startuje I edycja regat Catamaran Amber Cup
sobota, 5 sierpnia 2000
Wojciech Biały, Jerzy Tarasiewicz, Ewa Chudyk i Ewa Mykita na statkowej szalupie "Rozumek" w Rijece rozpoczęli rejs z zamiarem opłynięcia Ziemi. Ze zmieniającą się załogą "Rozumek" odbył rejs na trasie Baleary, Giblartar, Casablancę, Las Palmas, Dakar, Mo
sobota, 5 sierpnia 1967
Zakończyła się 16. edycja Pucharu Ameryki; w finale regat amerykański "Ranger" pokonał brytyjskiego "Endeavoura II"
czwartek, 5 sierpnia 1937
Na "Sea Serpent" zakończył rejs z Bostonu do Coverack (Lizard) J.W.Lawlor
środa, 5 sierpnia 1891