TYP: a1

Największy okręt podwodny świata idzie na żyletki

czwartek, 21 lipca 2022
Hanka Ciężadło

Dodajmy, że chodzi o rosyjską jednostkę „Dmitrij Donskoj” obdarzoną napędem atomowym. Co skłoniło Rosjan do takiego kroku? I to w czasie trwania "specjalnej operacji wojskowej", w czasie której niejednokrotnie stosowano już sprzęt pamiętający czasy ZSRR?

Kosztowny gigant

TK- 208 „Dmitrij Donskoj” to strategiczny okręt podwodny typu 941 (Tajfun), należący do Floty Północnej marynarki wojennej Rosji. Może przenosić 20 pocisków balistycznych SLBM typu R-39. Pod względem wyporności pełnej jest to największy okręt podwodny na świecie, a wielu specjalistów uznaje go za szczytowe osiągnięcie zimnej wojny.

Jednostki tego typu powstawały w stoczni Siewmasz w Siewierodwinsku. Planowano budowę siedmiu takich okrętów, jednak ostatecznie skończyło się na 6 sztukach. Miały one 175 m długości i 23 m szerokości, jednak imponujące były nie tylko ich gabaryty, ale też konstrukcja: był to podwójny tytanowy kadłub sztywny mający strukturę katamaranu, pokryty pojedynczym, wykonanym ze stali. Każdy okręt napędzały dwa reaktory wodne ciśnieniowe OK-650 o mocy łącznej 380 MW. Jednostki mogły zanurzać się na 400 m i pozostawać pod wodą do 4 miesięcy.

Nie szkoda go na złom?

„Dmitrij Donskoj” wszedł do służby w 1982 roku, ale swoją obecną nazwę, nadaną na cześć wielkiego księcia moskiewskiego Dymitra Dońskiego, otrzymał dopiero w 2002 roku. Był używany głównie do celów testowych oraz parad – można go było zobaczyć m. in. podczas Dnia Marynarki Wojennej w Sankt Petersburgu w 2017 roku.

Dlaczego właściwie Rosjanie postanowili wycofać taki fajny okręt? Jak donosi rosyjska agencja prasowa RIA Nowosti, powodem takiej decyzji mają być względy ekonomiczne. Dalsze użytkowanie giganta są po prostu nieopłacalne, tym bardziej że istnieje już tańszy w eksploatacji następca: 8 lipca we wspomnianym Siewierodwinsku odbyła się uroczystość przyjęcia do służby prototypowego okrętu podwodnego specjalnego przeznaczenia K-329 Biełgorod projektu 09852 o napędzie nuklearnym.

„Dmitrij Donskoj” zostanie więc „stopniowo zezłomowany”. Oznacza to, że faktyczne wycofanie go ze służby będzie miało miejsce dopiero za trzy lub cztery lata. Tyle bowiem czasu minie do całkowitego wyczerpania się paliwa w jego reaktorach.

                                                                             

 

Tagi: Rosja, okręt podwodny, największy, złom
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 August

Na "Nord IV" Andrzej Urbańczyk, w ramach przygotowań do rejsu dookoła świata, wyruszył w próbny rejs na trasie San Francisco, Hawaje i z powrotem
wtorek, 17 sierpnia 1982
W wyniku wcześniejszego zakotwiczenia w zatoce położonej w północnej części Wyspy Niedźwiedziej, a następnie dragowania kotwicy, s/y "Otago" wszedł na skały, doznał poważnych uszkodzeń kadłuba, a po ściągnięciu ze skał zatonął
wtorek, 17 sierpnia 1976
Ze Świnoujścia do Jamestown na uroczystości 350.lecia osadnictwa w Stanach Zjednoczonych wyruszył s/y "Joseph Conrad" pod dowództwem Kpt. Bogdana Dacko (oficerami w tym pierwszym polskim rejsie po odwilży 1956 r. byli znani później kapitanowie - Jerzy Sze
niedziela, 17 sierpnia 1958