TYP: a1

Statek, który grał w Titanicu stacjonuje w Gdańsku

czwartek, 4 maja 2017
Z mediów/MF

W Gdańskiej Stoczni "Remontowa" cumuje statek, który zagrał w „Titanicu”. Rosyjski statek badawczy Akademik Mstisław Kiełdysz przechodzi tak zwany remont klasowy, który potwierdzi jego przydatność do żeglugi.

Jednostka była w gdańskiej stoczni już rok temu, na czyszczenie i prace konserwatorsko-malarskie.  

[t][/t] [s]Fot. Wikipedia[/s]


Akademik Mstisław Kiełdysz został wybudowany w 1980 roku. Ma 122 m długości. Na pokładzie może pomieścić się około 90 osób, z czego połowa to członkowie załogi. Jednostka na co dzień wykorzystywana jest przez Instytutu Oceanologii Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie. To największy na świecie statek naukowo-badawczy. Jako jedyny ma na pokładzie dwa specjalne podwodne pojazdy głębinowe Mir 1 i Mir 2. W 1997 roku statek „zagrał” w „Titanicu” Jamesa Camerona. Można go zobaczyć w początkowych, uwspółcześnionych scenach filmu, gdy ekipa poszukiwawcza znajduje leżący na dnie wrak.

Akademik był też wykorzystywany w filmach dokumentalnych Discovery Channel. W 1998 roku batyskafy brały udział w produkcji "Japońska łódź podwodna I-52". Dwa lata później podwodne pojazdy głębinowe wykorzystano do filmu dokumentalnego o wraku pancernika Bismarcka.

Do swojego macierzystego portu w Kaliningradzie Akademik Mstisław Kiełdysz wypłynie 22 maja.
 

Tagi: Titanic, Akademik Mstisław Kiełdysz, Gdańska Stocznia Remontowa
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 September

Jarosław Kaczorowski na "Allianz PL" uzyskuje kwalifikacje do regat Mini Transat.
wtorek, 26 września 2006
Urodził się Wojciech Kaliski, znany polski żeglarz morski, kapitan katamarana "Almatur II" i trimarana "Insgraf".
środa, 26 września 1956
Do Plymouth, po ponad dwuletniej podróży powraca "Golden Hind" (portugalski statek o nazwie "Pelikan", przebudowany w Plymouth i wcielony do floty Royal Navy), okręt Sir Francisa Drake'a.
poniedziałek, 26 września 1580