TYP: a1

Morświny kalifornijskie na drodze do zagłady

poniedziałek, 5 sierpnia 2019
Z mediów

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie pożegnamy się z kolejnym morskim gatunkiem. Tym razem chodzi o morświna kalifornijskiego, którego populacja spadła poniżej 10 osobników. W tej sytuacji całkowite wyginięcie morświnów może nastąpić krócej niż w rok.

Morświn kalifornijski (Phocoena sinus) to rzadkie zwierzę zamieszkujące płytkie wody Zatoki Kalifornijskiej. Jest najmniejszym z żyjących delfinów i jednocześnie jednym z mniejszych waleni. Powszechnie nazywa się go morską pandą. I, niestety, po raz kolejny okazało się, że to działalność człowieka okazała się dla morświnów zabójcza. Niemal dosłownie, bo w ciągu ostatnich 20 lat ich populacja zmniejszyła się o 90 procent. Jeszcze w 2016 roku szacowano, że na świecie żyje ok. 30 morświnów, jednak od tego czasu znaleziono 10 martwych ssaków. Przyczyną ich śmierci było utonięcie w sieci skrzelowej. Choć władze Meksyku uznały ją za nielegalną, wciąż jest to na tych wodach popularne narzędzie.

Drastyczny spadek liczebności populacji może się wiązać z brakiem pożywienia. Głównym pożywieniem morświnów są ryby totoaba, gatunek endemiczny Zatoki Kalifornijskiej. Ryby te są cenionym przysmakiem w Chinach, a popyt rodzi podaż…I w ten sposób zasoby tej ryby znacząco zmalały. Choć władze Meksyku zapowiedziały rozmowy z Chinami i Stanami Zjednoczonymi na temat delegalizacji połowów totoaba, na zapowiedziach się skończyło.

Tagi: morświn, ekologia, sieci
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 12 July

W regatach Chicago-Mackinac Race 2003 wystartował najnowszy nabytek chicagowskiej Polonii - jacht "Błyskawica" (Lightning). Biorąc udział w wyścigu w klasie Open "Błyskawica" po przeliczeniu zajęła I-sze miejsce wyprzedzając największy i najszybszy jacht
sobota, 12 lipca 2003
S/y "Polonez" z Kpt. Krzysztofem Baranowskim minął metę regat TARS 1972 jako dwunasty jacht (czas 30 dni, 16 godzin, 55 minut).
środa, 12 lipca 1972
W Gdańsku zwodowano jacht "Konstanty Maciejewicz"; w pierwszy rejs wyruszył na trasę wokół Ameryki Południowej z przejściem Przylądka Horn ze wschodu na zachód.
poniedziałek, 12 lipca 1971
Umieszczenie "Victory" w suchym doku w Portsmouth.
środa, 12 lipca 1922